Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başkan Dinç, makamında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye genelindeki tüm illerin hava temizliğinin ortaya konulması amacıyla ya pılan çalışmada ortaya çıkan tablonun gurur verici olduğunu söyledi.

Su ve havanın çok önemli olduğunu vurgulayan Dinç, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki 18 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu raporuna göre Çankırı, Türkiye'de havanın kirli olmadığı tek oldu. Bu rapor, rastgele hazırlanmış bir rapor değil, ölçümlere, verilere dayanan bir sonuç. Hava kirliliği ölçümü yapılan tüm istasyonlardan alınan verilere göre oluşturulan raporda hava temizliği bakımından Dünya Sağlık Örgütünün limitlerine 81 il içerisinde uygun tek il Çankırı. Çankırı'da bu derecede bir sonucunun çıkması bizim için gurur vesilesidir. Yaptığımız çalışmaların bir sonucudur."

Çankırı'ya su getirerek suyun kalitesini, doğalgaz getirerek de havasının kalitesini düzelttiklerini dile getiren Dinç, havası, suyu, insanlarının gönlüyle tertemiz bir Çankırı'da yaşadıklarını kaydetti.

Çankırı'nın Süper Lig'de bulunduğunu belirten Dinç, "Yakıt tekniklerindeki sıkıntıları giderdik. Kalorifercileri eğittik. Doğalgazın gelmesi ile hava kirliliğini önlemede büyük başarı kaydettik." dedi.

12 YILDA TABLO DEĞİŞTİ

Dinç, 12 yıl önce havası en kirli üç il arasında bulunan Çankırı'da apartmanların balkonlarının kurum nedeniyle kapatıldığını bildirerek, 12 yıl önce şehirde yağmur gibi kurum yağdığını, insanların açık renk giysi giymekten kaçındığını söyledi.

Çankırı'yı tüm Türkiye'de adından sıkça bahsedilen bir il yapacağını anlatan Dinç, "Türkiye'ye sesleniyorum. Türkiye'yi Çankırı'ya ikamete davet ediyorum. Buyurun, havası, suyu en temiz, parkları, tarihi dokusu, güzel insanları, yaran kültürü bulunan Çankırı sizleri bekliyor." ifadelerini kullandı.

AA