Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 Deniz ÇİÇEK/ANKARA-Veysi İPEK/DİYARBAKIR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, Şırnak’ın Silopi İlçesi’nin ardından Cizre’de de terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sonrası dönüşüm çalışmalarına başladı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve 150 kişiden oluşan ekip, 2 haftada hasar tespit çalışmalarını tamamladı. Zaman kaybının önüne geçilmesi için Türkiye’de ilk kez on-line sistem üzerinden yapılan tespitler anında merkeze aktarıldı.

Tespitlere göre, Cizre’de 20 bin 161 konut ve işyeri incelendi, 2 bin 700 ağır hasarlı bina tespit edildi. Bakanlık, evi hafif hasarlı olan vatandaşlara 10 bin TL onarım desteği verecek. Ağır hasarlı binalarda ise yıkım ve dönüşüm çalışması yapılacak.

‘SİLOPİ’DE YIKIM BAŞLADI’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Silopi ve Cizre ilçelerinde yürütülen çalışmalara yönelik olarak, “Yıkım işlemlerine başladık. Aynı zamanda altyapı işlemleri için İller Bankası’nın verdiği destek var” dedi. Kısa sürede kentsel dönüşüm projelerini başlatacaklarını belirten Sarı, “Vatandaşlarımıza uzlaşma ile çok daha nitelikli, kaliteli konutlar sağlayacağız. Planlamamızı yaparken bölgenin yöresel özellikleri dikkate alınacak” diye konuştu.

ACİL KAMULAŞTIRMA
Öte yandan Bakanlar Kurulu, çatışmalar nedeniyle birçok yapının zarar gördüğü Diyarbakır’ın Sur ile Şırnak’ın Silopi ilçelerinde çok sayıda ev ve işyerini acil kamulaştırma kapsamına aldı. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan karar, Sur’da 15 mahalle ile 6 bin 300 yapı ile Yenişehir İlçesi’nde 2 mahalle, Silopi’de 6 mahallede 270 parselde risk taşıyan yapıları kapsıyor. Sur’da çatışmaların yaşandığı 5 mahalledeki 348 parselde de acil yıkım kararı alındı. 

SUR’DA KAMULAŞTIRILACAK ALAN
Harita, kadastro ve jeoloji mühendisleri odaları, Sur’un yüzde 82’sinin kamulaştırılacağını ifade ederek, karara tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, Sur’da kamulaştırılacak alanı gösteren plan da paylaşıldı.