Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sokakta çalışan, yollarda ve toplu taşım araçlarında mendil satan, trafik ışıklarında cam sildirilen ya da dilenmeye zorlanan çocukların sayısında İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ciddi bir azalış görüldü.

Her köşe başında iç acıtan manzaralarla karşımıza çıkan çocuklara umut olan Mobil Huzur Ekipleri’nin çocukları sokaktan kurtarmaya yönelik projesi hız kesmeden devam ederken, İstanbul’a gelen sığınmacıların çocukların sokaklardaki sayısı giderek artıyor.

Dilenmek veya çalışmak zorunda bırakılan sığınmacı çocuklarının en sık görüldüğü bölge ise Beyoğlu Taksim ve Tarlabaşı civarı.

KAZA RİSKİ

Bölgede adım başı karşınıza çıkan küçük çocuklar, özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu oteller bölgesi olan Talimhane, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde el açıp gelenden geçenden ısrarla para istiyor.

Restoran ve kafelerin önünde kamp kuruyorlar, gruplar halinde trafik ışıklarında bekleyip araçların arasında koşturup canlarını tehlikeye atıyorlar. Soğuk havalarda sokakta yatıp kalkan, yalınayak dolaştırılan çocukların perişan halleri insanın içini sızlatıyor.

Özellikle Tarlabaşı’nı mesken tutan Suriyeli çocuklar ise trafikte her an kaza riskiyle karşı karşıya. Yoğun araç trafiğinde sürücülerin camlarına vurarak para isteyen çocuklar, kimi zaman da yol kenarında ya da araçların arasında tehlikeli şekilde koşarak canlarını hiçe sayıyor.

TL’YE ÇEVİRİYORLAR

Sığınmacı çocuklarının büyük bölümü, İstanbul’a gelen yabancı turistlerin çoğunlukla ziyaret ettiği İstiklal Caddesi’nde dileniyor.

Cadde üzerinde gruplar halinde dolaşan çocuklar turistlerden para istiyor. Küçük çocular topladıkları paraları ise döviz bürolarında bozduruyor. Ardından da yeniden caddeye dönen çocuklar, turistlerden para istemeye devam ediyor.

Topladıkları dolar ve Euro’ları bozduran çocukların, döviz bürolarının sürekli müşterisi haline geldiği belirtiliyor. İstanbul’a sığınan Suriyeli ailelerin, Beyoğlu dışında Aksaray, Beyazıt, Eminönü, Mecidiyeköy, Otogar hatta havalimanı bölgesinde bile dilendikleri görülüyor.

O ANLAR KAMERADA

İstiklal Caddesi’nde turistlerden para dilenen 3 Suriyeli kız çocuğu, topladıkları paraları TL’ye çevirmek için soluğu döviz bürolarında alıyor.

Paralarını alan çocuklar ardından yine caddeye çıkarak turistlerin önünü kesip yeniden para istiyor. Kameraya yansıyan o anlarda bazı çocuklar ise trafikte araç camlarına vurarak para istiyor.

CHA