Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fevzi ÇAKIR / ANKARA

Son Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinin galibi ve 5 bin 359 üyesi ile yargı içerisindeki en büyük örgüt konumunda olan Yargıda Birlik Derneği'nin kuruluşunun birinci yıl dönümü. Yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan YBD Başkanı Birol Kırmaz, "Derneğimiz bundan sonra da ülkemizin sorunlarına duyarlı bir yaklaşım sergileyerek tam bağımsız ve tam tarafsız bir hukuk sisteminin inşası yolunda çalışmalarını sürdürecek ve adına hüküm kurduğu milletine hizmete devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

27 Mart 2015'te tüzel kişilik kazanan YBD'nin başta yargı mensupları arasında olmak üzere, hukuk hayatında oluşturduğu güvenle 1. yılını geride bırakmanın coşkusunu ve haklı gururunu yaşadığını vurgulayan Kırmaz'ın mesajı şöyle:
5 BİN 359 ÜYE: Kuruluşundan itibaren çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen 5359 üyesi ile Türkiye'nin en büyük yargı derneği olmasının yanı sıra Dünyanın da en büyük yargı derneklerinden biri haline gelen ve ülke geneline yayılan üye profili ile yargının nabzını elinde tutan derneğimiz 2016 yılında yoğun bir faaliyet dönemine girmiş bulunmaktadır.

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI

Bu bağlamda ilk olarak; 25 – 26 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde ülkemizdeki sığınmacıların hukuki sorunlarını ele alan 'Göç, İnsan ve Adalet' konulu uluslararası bir sempozyum düzenliyoruz. Yargıda Birlik Derneği öncülüğünde; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Raoul Wallenberg Enstitüsü, MÜSİAD ve İstanbul Ticaret Odası'nın katkılarıyla düzenlenecek sempozyuma ülkemizden ve dünyadan pek çok bilim insanı, yargı mensubu, bürokrat ve gazeteci katılacak.

Sempozyumdaki hedefimiz özellikle Suriye'den göç yoluyla ülkemize sığınan çaresiz insanların karşılaşabilecekleri hukuki problemlere ışık tutabilmek. Bu programın ülke ve dünya gündeminde de önemli bir yer tutan konuya ayrı bir bakış açısı getireceğini ümit ediyoruz. Derneğimiz bundan sonra da ülkemizin sorunlarına duyarlı bir yaklaşım sergileyerek tam bağımsız ve tam tarafsız bir hukuk sisteminin inşası yolunda çalışmalarını sürdürecek ve adına hüküm kurduğu milletine hizmete devam edecektir.