Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Görme engelliler, dün Beşiktaş Arnavutköy sahilinde ilginç bir etkinliğe imza attı. Yaşadıkları sorunlara farkındalık yaratmak için ‘Özgürlüğe olta at’ adı altında bir organizasyon düzenlediler.

Etkinliğe görme engelliler ile birlikte Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, kendisi de görme engelli olan Beşiktaş Belediyesi Engellilerden Sorumlu Başkan Danışmanı Murat Demirok, Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük de katıldı.

700 BİN ENGELLİ

Murat Hazinedar, “Ben bir balıkçı kasabasında büyüdüm. Bugün görme engelli kardeşlerimizle beraber balık tutacağız. İnşallah bugün rastgelenin sonucunda bolca balık gelecek dedi. Hazinedar, daha sonra denize olta attı, ancak balık tutamadı.

Beşiktaş Belediyesi Engellilerden Sorumlu Başkan Danışmanı Murat Demirok ise, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için bu organizasyonu düzenlediklerini belirterek, “6.Körler Vakfı, Beşiktaş Belediyesi ve Lionslar olarak görme engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekebilmek, en önemli amacımız budur. Ülkemizde yaşayan yaklaşık 700 bin görme engelli vatandaşımız var, bunların 30 bini, 40 bini ancak sokağa çıkabiliyor, gerisi evinde hapis durumda. Bizler vatandaşlar olarak bu görme engelli vatandaşlarımızı mutlaka sokağa çıkarmalıyız. Elbette görme engellilerin yapabildiği işler olta atmak değil, bu bir temsilidir. Ama ülkede görme engellilerin yaptığı önemli işler var. Eğitimleri alıyoruz ama maalesef istihdam anlamında sıkıntılar çekiyoruz” dedi.