Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Pülümür Çayı'nın, Pülümür ilçe merkezine yaklaşık 1 kilometre mesafedeki kesiminde, bir yavru boz ayı suya düştü. Olayı gören iki kişi, Pülümür Çayı'na girerek hayvanı sudan çıkardı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen yavru ayı, yapılan sağlık kontrolü ve karnının doyurulmasının ardından, kaybolduğu bölgede annesi tarafından bulunması için doğal ortamına bırakıldı.

Yavru ayının kurtarılmasına tanıklık eden vatandaşlardan Ulaş Özyol, arkadaşlarının telefonda Pülümür Çayı'na bir yavru ayının düştüğünü söylediklerini ve bunun üzerine bölgeye geldiklerini söyledi.

Sonrasında Erhan ve Hüseyin isimli iki arkadaşının suya girerek yavru boz ayıyı çıkardığını belirten Özyol, "Beze sarıp önce belediye binasının önüne, sonra da ilçe tarım binasına götürdük. Tunceli'den gelen ekibin muayene etmesinden sonra buraya getirip doğal ortamına saldık." dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü görevlilerinden Hasan Boy da kurtarılan yavru boz ayının yaklaşık 1 yaşında olduğunu belirterek, güç kaybına uğradığı gözlenen yavru ayıyı besin ve ilaç takviyesi yaptıktan sonra, sağlık durumunun iyi olması nedeniyle doğaya bıraktıklarını söyledi.

AA

TÜM TUNCELİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN