• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS lisans düzeyi, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT) ve Din Hizmetleri Alan Bilgsisi Testi(DHBT) için başvurular 17 Mart tarihinde başlamıştı. Peki KPSS başvuruları bitti mi? KPSS başvuruları için gerekli evraklar neler? 2016 KPSS ile ilgili merak edilen soruların yanıtını haberimizden inceleyebilirsiniz...

2016 KPSS BAŞVURU TARİHİ

KPSS'ye henüz başvuramayan adaylar, başvuruların ne zaman biteceğini merak etmeye başladılar. 17 Mart 2016 tarihinde başlayan başvurular bugün sona eriyor. Adaylar başvurularını, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvuru işlenlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabilecekler.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

ALES VE KPSS'YE BAŞVURU SÜRESİ BAZI İL VE İLÇELERDE UZATILDI

ALES ve KPSS Lisans'a başvuru tarihleri aralığında, sokağa çıkma yasağı uygulanan Mardin'in Nusaybin, Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak'ın İdil, Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinde ve Şırnak merkezde görevli kamu görevlileri ile bu yerleşim yerlerinde ikamet eden diğer adaylar için başvuru süresinin 13 Nisan'a kadar uzatıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre, buralarda görev yapan asker, polis ve diğer kamu görevlileri, genel amaçlı dilekçe ve başvuru tarihleri arasında görevli olduğunu gösterir üst amir onaylı resmi yazıyla bu illerdeki sınav koordinatörlüklerine veya ilçelerdeki başvuru merkezlerine giderek başvurularını tamamlayabilecek.

Başvuru esnasında kullanılan tüm belgeler, il sınav koordinatörü veya başvuru merkezi yetkilisi tarafından ÖSYM Başkanlığına gönderilecek.

Diğer adayların başvuruları;

2016 ALES İlkbahar Dönemi ve 2016 KPSS Lisans başvurularının başladığı 17 Mart 2016 itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemine göre bu ilçelerde ikamet etmekte olan diğer adaylar da ilgili illerde sınav koordinatörlüklerine veya ilgili ilçelerde başvuru merkezlerine başvuracak.

Başvuru ücreti ödeme işlemleri, bankadan bizzat ödeme yapacak adaylar için 14 Nisan 2016 tarihi mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasındaki "Ödemeler" alanından, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için de aynı tarihte saat 23.59'da sona erecek.

KPSS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

KPSS'ye başvuran adaylar, internet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. KPSS Lisans düzeyi, ÖABT, DHBT başvuruları için sınav ücretleri 55 TL'dir. Adaylar sınav ücretlerini aşağıda belirtilen bankalardan veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacaklardır.

Her bir oturum için 55 TL olacak ücretler, B bölümü için sadece 55 TL olacak. 

Adaylar her oturum için 55,00 TL ücret yatıracaktır.
Bir oturuma girmek isteyen adaylar 55,00 TL,
İki oturuma girmek isteyen adaylar 110,00 TL,
Üç oturuma girmek isteyen adaylar 165,00 TL,
Tüm oturumlara girmek isteyen adaylar 220,00 TL yatıracaklardır.

SINAV ÜCRETİ NEREYE YATIRILABİLECEK?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler, Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.), ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 1 Nisan 2016 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 1 Nisan 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 24 Temmuz 2016, 09.30, 55,00 TL
(ÖABT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına
da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 165,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

DHBT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 6 Kasım 2016, 09.30, 55,00 TL
(DHBT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna da katılmaları zorunlu
olduğundan, en az 110,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir. Yatırılacak sınav ücretinin DHBT
oturumuna ait olan 55,00 TL’si, 21 Eylül- 3 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak DHBT başvurularında
ödenecektir.)

DHBT BAŞVURU SÜRESİ: DHBT başvuru süresi 21 Eylül-3 Ekim 2016 tarihlerindedir. Adaylar, KPSS’ye
katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların
KPSS Lisans Sınavına başvuru yapmaları ve sınavın GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR oturumuna
katılmaları zorunludur.