Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Öznur KARSLI/İSTANBUL

Kahramanmaraş’ta Suriyeliler için 4 yıl önce Yeni Sanayi Sitesi arazisine kurulan çadırkent, Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Sivricehöyük Mahallesi’ne taşınacak.

18 bin 500 Suriyeli sığınmacının barındığı çadırkent, mahalledeki 37 hektalık araziye kurulacak. Burada yapılacak konteynerkentin inşaatına tepkilere rağmen dün başlandı.

Çadırkentin taşınacağı bölgedeki 6’sı Alevi köyü olmak üzere 8 mahalle ve köy sakinleri, konteyner kentin başka bir yere taşınmasını istiyor.

‘GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE’

120 haneli Sivricehöyük Mahallesi’nin muhtarı Mehmet Caner, durumu yargıya taşıdıklarını, il tarım müdürlüğüne dava açarak yürütmeyi durdurma isteyeceklerini söyledi.

“Suriyeli sığınmacılar için yapılacak olan konteynerkent, can güvenliğimizi ve hayvanlarımızı tehlikeye sokacak” diyen Caner, şöyle konuştu: “Konteynerkentin bir başka yere taşınmasını istiyoruz. 25 bin insan geleceği söyleniyor. Sığınmacılar arasında kimler var, DAEŞ mi var, başka örgütler mi var, bilmiyoruz. 4 ay önce bunun kararı verilmiş, bizlere hiçbir şey söylenmedi. 120 haneyiz, 350 nüfus var. Konteynerkent yüzünden içme sularımız, yollarımız değiştirildi. Çalışmalar başladı, yer ve zemin tespitleri yapıldı. İşçiler için 4 konteyner geldi. 374 dönümlük sahamızın mera olduğunu, hayvanları otlatacak başka bir yerimiz olmadığını söylememize rağmen çalışmalara başlandı. 25 bin insan gelecek. İçlerinde kimler var bilmiyoruz. 5 muhtar ve birkaç vatandaş bir araya geldik, avukatlarımızla görüştük. Pazartesi günü Kahramanmaraş İdari Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açacağız.”