Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi, güvenlik güçlerince yürütülen operasyonla teröristlerden arındırılıyor. Yüksekova'da 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet mensuplarının ortaklaşa yürüttüğü operasyon, Eski Kışla, Orman, Mezarlık, Yeni, Yeşildere, Cumhuriyet, Dize, Esentepe ve Güngör mahallelerinde sürüyor.

93 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Mahallelerde arama tarama faaliyetleri ile el yapımı patlayıcıların imha edilmesi, çukurların kapatılması ve barikatların kaldırılması çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri ile ağır silahlar kullanan terör örgütü PKK mensupları arasında çatışmalar yaşanıyor.

Yüksekova'da operasyonların başladığı tarihten bu yana geçen 19 günde 93 terörist etkisiz hale getirildi.

İlçedeki masum halkın zarar görmemesi için operasyonu büyük titizlikle yürüten güvenlik güçleri, terör örgütü tarafından kullanılamaz hale getirilen ve içine mevziler oluşturulan yaklaşık bin binada kontrolü sağladı.

Operasyonda, terör örgütü mensuplarınca yerleştirilen 93 el yapımı patlayıcı imha edildi. Mahallelerdeki 45 çukuru kapatan güvenlik güçleri, çoğu bomba düzenekleri ile tuzaklanmış 82 barikatı da kaldırdı.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonların ardından etkisiz hale getirilen teröristlerin bulundukları bina ile mevzilerdeki aramalarda, 234 av tüfeği, 18 Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, M16 otomatik piyade tüfeği ve bomba atar, dörder roketatar mermisi ve başlığı, bu silahlara ait çok sayıda mühimmat, tıbbi yaşam malzemeleri ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Terör örgütü mensupları tarafından "canlı kalkan" olarak kullanılmak istenen çok sayıda vatandaş da güvenlik güçlerince kurtarıldı.

AA