Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gözaltında işkence gördüğünü iddia eden Osman Sandıkçı, insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağının, tutukluluğunun uzun sürmesi nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek AYM'ye başvurdu.

AYM, gerekçeli kararında Osman Sandıkçı'nın AYM'ye üç farklı dilde dilekçe yazdığını kaydetti. AYM, Sandıkçı'nın dilekçesinin bazı sayfalarında soruşturma, kovuşturma ve temyiz sürecinde görev alan savcı, mahkeme başkanı, mahkeme üyeleri ve tüm emniyet mensuplarına aşağılayan ifadeler kullanıldığını kaydetti.

Aşağılayıcı ifadelerin bulunduğu dilekçeyi kabul etmediğini vurgulayan AYM, Sandıkçı'dan yeni bir dilekçe yazılmasının istenildiğini ifade etti. Sandıkçı'nın ikinci dilekçesinde de aynı ifadeleri tekrar ettiğinin altını çizen AYM, Sandıkçı'nın ikinci dilekçesinde "Ben elimde olan tüm belgeleri gönderiyorum. Gerisi sizin sütünüzün kalitesine kalmış." ifadelerini kullandığını belirtti.

Başvurucunun, başvuru hakkını kötüye kullandığına karar veren AYM, başvurucunun 2 bin TL para cezası ödemesine hükmetti.

CİHAN