Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biri olan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’ın Üsküdar’da yaptığı Mihrimah Sultan Külliyesi’nin önüne yaklaşık 4 metre yüksekliğinde inşa edilmeye başlanan prefabrik bir yapı Üsküdarlıların tepkisini çekti.

Şikâyetler üzerine yapımı durdurulduğu öğrenilen yapının ‘Kan Merkezi’ olarak kullanılacağı ortaya çıktı. Sahilde halen bir otobüs mobil olarak kan merkezi hizmeti veriyor. Yapıyla hizmetin, sabit hale gelmesinin amaçlandığı belirtildi.

‘SİLUETİ BOZAR’

Üsküdarlılar, yapının tarihi dokuya zarar verdiğini savunarak başka bir yere inşa edilmesini istedi. Mihrimah Sultan Camii’ne bitişik yapılan yapının akıbetine ilişkin, Üsküdar bölgesinden sorumlu 6 No’lu Koruma Kurulu’ndan bilgi isteyen Mimarlar Odası, “Kurul kurallarına aykırı, izinsiz bir uygulama var ise ivedilikle durdurulması konusunda” Üsküdar Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bildirimde bulunulduğu yanıtını aldı.

Mimarlar Odası Anadolu I. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu üyesi Aysel Can Ekşi, uygulamanın bir kent suçu olduğunu ve acilen kaldırılması gerektiğini savundu. Ekşi, “Caminin önünde o silueti, dokuyu bozan, eserin niteliğini ortadan kaldıran her türlü yapı kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

‘YAPI GEÇİCİ’

Tepki çeken prefabrik yapı ile ilgili Üsküdar Belediyesi’nden bir yetkili, yapının daha hijyenik koşullarda kan alınması için Kızılay Kan Merkezi olarak kullanılacağını ve geçici olacağını, Üsküdar Meydan düzenlemesinin ardından da sabit bir alana alınacağını söyledi. Yüksekliğinin de 3 metreye indirileceği bildirildi.

DHA