Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İzmir'de mahkum annelerin çocukları 23 Nisan'ı bir günlüğüne dışarıda kutladı

    İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki mahkum annelerinin yanında kalan çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla cezaevinin dışında düzenlenen etkinliğe katıldı. Çeşitli suçlardan mahkumiyet alarak demir parmaklıklar arkasına düşen anneleriyle yaşayan, hayatlarının önemli anlarını birçok imkandan yoksun cezaevinde geçiren 3-6 yaş aralığındaki 10 çocuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla cezaevi yönetimi ile Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen organizasyonda keyifli anlar yaşadı.

    Bakanlıktan alınan özel izinle cezaevi dışında bir alışveriş merkezine götürülen çocuklar, ik kez demir parmaklıklar ve tel örgüler olmadan güzel bir gün geçirmenin keyfini çıkardı. Yıllardır kaldıkları cezaevinin kreşinden bir günlüğüne de olsa öğretmen ve psikologlar eşliğinde dışarı çıkarılmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşayan çocuklar, "dışarıdaki hayatı" kimi zaman şaşkınlık, tedirginlik, kimi zaman da keyif ve merakla gözlemledi.

    Oyuncaklarla vakit geçiren çocuklar, kendileri için hazırlanan özel kostümleri giyerek eğlendi. Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuklara bir hediye sunmak istediklerini, anneleriyle kader birliği yaparak cezaevinde olan çocuklara farklı bir gün yaşatmayı hedeflediklerini söyledi.

    "MUTLU ÇOCUKLAR, MUTLU YARINLAR"

    Kendisinin de anne olduğunu dile getiren Demir, çocukların mutluluğu karşısında duyduğu huzurun kelimelerle anlatılamayacağını belirtti. Çocukların minik gözlerindeki, yüreklerindeki sevinci annelerine anlatma düşüncesinin bile insana farklı bir huzur verdiğini vurgulayan Demir, "Mutluluk çocukluktan başlar diye düşünüyoruz. Mutlu çocukların, mutlu yarınlar demek olduğunu biliyorum. Bu nedenle onların diğer çocuklardan farklı olmadığını, gezmek, eğlenmek gibi, yeni tatlar tatmak gibi haklarının olduğunun bilincindeyiz. Bu anlayış içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

    Etkinliğe gelen çocukları kendi evladı ya da torunu gibi gördüğüne işaret eden Demir, çocuklara kıyafet ve kitap hediye etmenin yanında cezaevlerinde özel günler de düzenlediklerini dile getirdi.

    "MAVİ BİR GÖKYÜZÜ, YEŞİL BİR DOĞAYA HASRETLER"

    Dernek üyesi avukat Nilgün Şentuna ise 2 yıldan bu yana cezaevinde çeşitli etkinlikler yaptıklarını, çocukların gözlerindeki mutluluğun kendileri için büyük güvenceye dönüştüğünü kaydetti. Diğer sivil toplum kuruluşlarından da bu tür etkinlikler için destek beklediklerini söyleyen Şentuna, "Mutluluk çok güzel bir şey. İyilik en çok kimi mutlu eder, iyilik yapanı. Biz de çocuklarla beraber bu mutlu anları paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Mavi bir gökyüzü, yeşil bir doğaya hasretler." ifadelerini kullandı.

    İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Sosyal Hizmet Uzmanı olan Berfu Altay da "Bu tür etkinlikler sayesinde çocuklar hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar hem de dışarıdaki çocuklarla temasa geçebiliyorlar. Dolayısıyla bu tür etkinlikler, çocuklar için büyük fırsat." diye konuştu.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ