Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İSKİ tarafından yapılan açıklamada İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 85,31 olduğu belirtildi. İstanbul'da susuzluk riskinin olmayacağını belirten yetkililer, su tasarrufu konusunda ise vatandaşları uyardı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yaptığı açıklamada barajlardaki doluluk oranlarının, önümüzdeki yaz aylarında İstanbul'da su sıkıntısı yaşatmayacağını gösterdiğini açıkladı. İSKİ, hem yeni su kaynaklarını İstanbulluların hizmetine sunmak hem de var olan baraj rezervlerini daha verimli bir şekilde kullanmak için çalışmalarına devam ediyor.

İSKİ'nin çalışmalarına ve barajlardaki doluluk oranlarının yüksekliğine rağmen, her geçen gün artan su ihtiyacından hareketle hayat kaynağı olan suyun, israf edilmeden, verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ayrıca bilinçli su kullanımını bir alışkanlık haline getirmek de sınırlı bir kaynak olan suyun korunması açısından büyük önem taşıyor.

Alınabilecek birkaç pratik önlemle, aynı ihtiyaçlar çok daha az su ile karşılanabilir. Bu sayede hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine büyük katkı sağlanabilir.

Suyun tasarruflu ve verimli kullanılması için öneriler de bulunan yetkililer, "Duş alırken, tıraş olurken ya da abdest alırken suyu boşa akıtmayalım. Damlatan muslukları tamir ettirelim.

Araçları hortumla değil kovaya dolduracağımız su ile yıkayalım. Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam doldurmadan çalıştırmayalım. Sulama yapıyorsak bunu buharlaşmanın az olduğu akşam saatlerinde gerçekleştirelim" ifadelerine yer verdi.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI

Öte yandan İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 85,31 ile yaklaşan yaz öncesinde yüzleri güldürüyor. Barajlardaki en yüksek doluluk oranı yüzde 95,80 ile Kazandere'de gerçekleşirken, diğer barajlardaki oranlar Darlık'ta yüzde 95,34, Ömerli'de 93,47, Terkos'ta 92,83, Pabuçdere'de 86,40, Istrancalar'da 79,44, Büyükçekmece'de 75,47, Alibey'de 74,83, Sazlıdere'de 58,96, Elmalı'da 58,02 olarak ölçüldü.

İHA