Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adalet Bakanlığınca, "aile birliğini olumsuz etkileyen unsurlar ile aile kurumunun güçlendirilmesi için alınan önlemlere" ilişkin hazırlanan raporda, çocuklara yönelik işlenen suçlardaki ceza oranlarının artırıldığına dikkat çekildi.

TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırması Komisyonuna Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın imzasıyla gönderilen raporda, Bakanlığın yaptığı çalışmalar başta olmak üzere çeşitli konularda bilgiler sunuldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, raporda, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"da şiddet, ev içi şiddet, kadına yönelik şiddet kavramlarının detaylı olarak ele alındığı ve kadına yönelik şiddetin kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya cinsiyete dayalı bir ayrımcılık ile kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum veya davranış olarak tanımlandığı belirtildi.

Suç mağduru kadınlara yönelik Mağdur Hakları Daire Başkanlığınca "Mağdur Hakları Kanun Tasarısı"nın hazırlandığının anımsatıldığı raporda, söz konusu tasarıyla suç mağduru kadınlara yönelik yeni düzenlemelerin öngörüldüğü ifade edildi.

2014 yılında Türk Ceza Kanununun "Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar" bölümünde yer alan bazı maddelerinde değişiklikler yapıldığının ifade edildiği raporda, şu bilgilere yer verildi:

"Cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki ve cinsel taciz suçlarının cezaları önemli ölçüde artırılmış, işleniş biçimleri nazara alınarak nitelikli hal sayılacak yeni eylem tipleri eklenmiştir. Cinsel saldırı suçunun, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi halinde verilecek cezanın artırılacağına ilişkin hüküm kaldırılmış ve mağdurların Adli Tıp Kurumundan rapor alma zorunluluğu kalmamıştır."

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALAN, 39 YIL CEZAEVİNDE KALACAK

Çocuklara karşı işlenen suçların ceza oranlarının artırıldığına da dikkat çekilen raporda, "Çocuklara karşı işlenen suçlardan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanların 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanların ise 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumlarında kalmaları sağlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Raporda, cezaevlerinde yapılan uygulama ve eğitim çalışmalarına da dikkat çekildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak yürütülen "Mahkum Kadınlar İçin Kariyer Planlama Merkezleri" projesine vurgu yapılan raporda, mahkum kadınların cezalarını tamamladıktan sonra toplumsal hayata uyum sağlamalarının kolaylaşacağı belirtildi.

AİLE MAHKEMELERİ İÇİN PROJE

Türkiye Adalet Akademisince hazırlanan "Aile Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması" projesinin Avrupa Konseyine sunulduğunun bildirildiği raporda, 2 milyon avro bütçeli projeyle kadın, çocuk ve diğer aile üyelerinin haklarının daha iyi korunmasının sağlanması için aile mahkemelerinin ve ilgili savcılık ofislerinin geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Yaklaşık 24 ay süresi olan proje paydaşlarının Yargıtay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, barolar ve üniversitelerden oluşmasının hedeflendiğinin kaydedildiği raporda, projeye ilişkin şunlara değinildi:

"Proje kapsamında, ayrıntılı ihtiyaç analizi, ev içi şiddet, cinsiyet eşitliği, aile içi şiddet de dahil olmak üzere namus cinayetleri, çocuk hakları, erken ve zorla yapılan evliliklerle ilgili olarak hakim ve cumhuriyet savcıları için yapılacak eğitimler, uluslararası kurum ve kuruluşların insan hakları konularında sözleşme ve belgeler, dezavantajlı grupların ihtiyaçları ve raporlama teknikleri ile ilgili belgeler ve mahkeme uzmanları için raporlama teknikleri hakkında bilgilendirme, hakimler ve savcılar için ifade alma teknikleri gibi konular üzerinde çalışmalar gerçekleştirilecektir."

Raporda, aile içi şiddete yönelik mevzuat hakkında uygulama birliğinin sağlanabilmesi açısından hakim ve cumhuriyet savcılarına meslek içi eğitim programları ve seminerler düzenlenerek bilgilerinin artırılmasının sağlandığı vurgulandı. Hakim ve cumhuriyet savcısı adaylarına ise meslek öncesi eğitimler verilerek konu hakkındaki farkındalığın artırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Raporda, cezaevlerinde eş ile mahrem görüşme uygulaması başta olmak üzere yapılan çeşitli uygulamalara ilişkin bilgilere de yer verildi.

AA