Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslamofobik nefretten uzak durulması gerektiğini belirterek, "Son günlerde seçim haberlerini alıyoruz. Üzülerek belirteyim, İslamofobi seçimler kazandırmaya başladı. Bu çok vahim bir durum." dedi.

Görmez, İslamiyet'in Hırvatistan'da din olarak resmen kabulün 100. yılı etkinliklerine katılmak üzere geldiği Zagreb'de AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Farklı dinlere mensup insanların bir arada sorunsuz bir şekilde yaşadığı Hırvatistan'ın Avrupa'ya da bir örnek olabileceği yorumlarını değerlendiren Görmez, Osmanlı döneminde bu coğrafyada beş asır boyunca insanların beraber yaşadığını hatırlattı.

Görmez, "Osmanlı'nın bu topraklara düşmanlık tohumları ekmediğini, bütün farklı inançlara, farklı topluluklara sevgi tohumlarını, birlikte yaşama tecrübesinin tohumlarını ektiğini" söyledi..

Zagreb'de dün düzenlenen Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması'nı da Osmanlı tecrübesine borçlu olduklarını ifade eden Görmez, "Dolayısıyla dört asır önce bu topraklarda Müslümanların, Hristiyanların ve çeşitli mezheplerin barış içerisinde, birlikte yaşaması mümkün de bugün çağdaş Avrupa'da niye mümkün olmasın? Sadece bunu güncellememiz lazım." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "İslamofobik nefretten uzak durmamız lazım. Son günlerde seçim haberlerini alıyoruz. Üzülerek belirteyim, İslamofobi seçimler kazandırmaya başladı. Bu çok vahim bir durum. Bu, siyasetin gündemindeki fobinin, nefretin veya düşmanlığın topluma da sirayet ettiğini gösteriyor." ifadesini kullandı.

"MÜSLÜMANLARA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR"

Görmez, burada Müslümanlara büyük görevler düştüğünü ifade ederek, "Öncelikle Müslümanların, komşularının kalbine başka yollarla giren bu kini, öfkeyi ve yanlış nefreti silmek için bir çaba içerisinde olması gerektiğini" vurguladı.

Aynı zamanda özellikle devlet adamlarının ve siyasilerin çok daha dikkatli olması gerektiğini kaydeden Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani biz Müslümanlar, Avrupa'da yaşayan Müslümanlar, artık İslamofobiden bahsedemiyoruz, İslam düşmanlığına dönüştü. Bu düşmanlık ayrımcılığa dönüştü. Bu ayrımcılığın, tıpkı antisemitizm gibi yasaklanması gerektiğini beklerken bilakis bu, seçimler kazandıran bir ideolojiye dönüştü. Bunu kabul etmek mümkün değil."

İslamofobi üzerinden oy arayan siyasetçilerin Avrupa'nın kendi değerleriyle de çeliştiğini belirten Görmez, "İnsani değerler, ötekine saygı, bunlar artık bütün insanlığın evrensel değerleridir. Bu evrensel değerlerden şaşılmaması gerekiyor." ifadesini kullandı.

AA