Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Erdoğan, Ulusal Tiyatro Binasında, Hırvatistan İslam Birliğince düzenlenen Hırvatistan'da İslamiyet'in resmi bir din olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümü törenine katıldı.

Törendeki konuşmasına, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç'e misafirperverlik için teşekkür ederek başlayan Erdoğan, Kitaroviç'in himayesinde gerçekleştirilen programın ve yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Organizasyonda emeği geçenlere de teşekkür eden Erdoğan, Hırvatistan topraklarının İslamiyet'le tanışmasının çok daha eskilere dayandığını ve yüzyıllar boyunca Müslümanların bu topraklarda barış, huzur ve güven içinde yaşadıklarını hatırlattı. Erdoğan, 1991 yılında Hırvatistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından herkes gibi Müslümanların yaşadığı sıkıntıların da sona erdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Hırvatistan'da özgür bir şekilde dini vazifelerini yerine getirdiklerini, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan huzur içinde yaşadıklarını görüyoruz. Şüphesiz bu hoşgörü ve özgürlük ortamı sadece Müslümanlara has bir durum değildir, bütün dinler ve kültürler için geçerlidir. 2002 yılında Hırvatistan hükümeti ile Meşihat arasında başlatılan işbirliğin bu noktada son derece önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

Medeniyetler İttifakı'nın 7. Küresel Forumu'nu Bakü'de icra ettiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu girişim, çatışma teorilerinin sıkça dillendirildiği, geleceğe dair umutların azaldığı, kıyamet senaryolarının gündemi işgal ettiği zor bir dönemde attığımız çok değerli bir adımdır. Biz sorunlara teslim olmak yerine, zor olanı seçtik. Elimizi taşın altına koyarak, İspanya ile bu girişimi başlattık. 2005 yılında attığımız bu küçük adım, bugün dostlar grubundaki 145 üyesiyle küresel bir işbirliği platformuna dönüştü. Girişimin kısa sürede elde ettiği bu başarı ve hüsnü kabul umutlarımızı taze tutmamızı ve geleceğe güvenle bakmamızı da sağlıyor."

Törende İslam coğrafyasının farklı bölgelerinden misafirlerin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Her biriniz kendi ülkelerinizde ve toplumlarınızda önemli görevler, ağır mesuliyetler üstleniyorsunuz, bulunduğunuz ülkelerde ayrıştıran değil, kaynaştıran olmanız, birlik ve beraberliği teşvik etmeniz çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

"BUNLAR FAKİRLİK DEĞİLDİR, BUNLAR TAM TERSİNE ZENGİNLİKTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tasavvufta kesrette vahdet anlayışı var. Yani çoklukta birlik. Bilhassa bu dönemde sizlerin liderliğine, katkısına ve özverili çabalarına çok büyük ihtiyaç var. Şayet siz 'hoşgörü' derseniz, siz 'diyalog' derseniz, samimiyetle bir arada yaşama kültürünü savunursanız, emin olun bizi birbirimize düşürmek isteyen kesimler kendi karanlıklarında boğulacaklardır.

Dinler arasındaki münasebetleri tarihin acı hadiseleri üzerinden okumak yanıltıcıdır, yanlıştır. Bugün artık acı olayları değil, bir arada yaşamaya dair güzel örnekleri konuşmalıyız. Bugün Hırvatistan bize bu konuda gerçekten takdir edilmesi, örnek alınması gereken müstesna bir tablo sunuyor. Biz de ülkemizin toplumsal mozaiğini oluşturan farklı dinleri ve kültürleri Türkiye'nin kıymetli bir hazinesi olarak görüyoruz. Bunlar fakirlik değildir, bunlar tam aksine zenginliktir."

Türkiye'nin son 13 yılının ülkedeki tüm toplum kesimlerinin olduğu gibi Hristiyan ve Musevilerin hak ve özgürlüklerinin genişlediği bir dönem olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bundan sonra da aynı anlayış ve aynı vizyonla yola devam edeceklerini bildirdi.

Başta Cumhurbaşkanı Kitaroviç olmak üzere etkinliğin tertibine katkı sunan herkese şükranlarını ileten Erdoğan, "Daha nice asırlar boyunca İslam'ın ve Müslümanların Hırvatistan'ın ayrılmaz bir parçası olarak, barış, huzur ve güven içinde diğer dinlerinde mensuplarıyla hayatlarını devam ettireceklerine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Dragan Covic ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de yer aldı.