Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

AK Parti'de bugün yapılacak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısıyla genel başkan adayı belirleme süreci tamamlanacak. Saat 11.00'de başlayacak toplantının ardından partinin yeni genel başkan adayı kamuoyuna duyurulacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, AK Parti'nin teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın, bugün parti genel merkezinde saat 14.00'te genel başkan adayını açıklayacağını bildirdi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

4 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra AK Parti kongresinin toplanacağı ve Ahmet Davutoğlu'nun da bu kongrede aday olmayacağı öğrenilmişti. Bu görüşmenin ertesi günü toplanan MYK'nın ardından Davutoğlu kararını düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Kongre kararının alınmasının ardından AK Parti teşkilatı ve milletvekilleriyle temayül yoklaması yapıldı. Kapalı zarf ile "Genel başkan kim olsun" sorusu yöneltilirken sonuçların Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de istişare edildiği belirtildi.

ÜÇÜNCÜ GENEL BAŞKAN

Açıklanacak yeni genel başkan adayı, 2. Olağanüstü Büyük Kongre'de seçilmesi durumunda Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu'nun ardından AK Parti'nin 3. genel başkanı olacak.