Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin TBMM'deki görüşmeleri değerlendirirken CHP'yi eleştirdi, "Siyasetçi hem sözü hem özü bir olandır. Dün maalesef ana muhalefet partisinin HDP ile işbirliğini ve nasıl bir u dönüşü yapıldığını bir kere daha gördük" dedi.

Kent halkına, iş adamlarına, sanayicilere ve üniversite öğrencilerine girişimcilik hakkında bilgilendirme yapmak ve bu konuda farkındalığı artırmak amacıyla, Bizim Neslin Uşakları Derneği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Türkiye Ekonomi Bankası işbirliğiyle, 'Trabzon Girişimcilik Zirvesi' düzenlendi.

Ramada Otel'de düzenlenen zirveye Bakan Süleyman Soylu'nun yanı sıra Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, TAV Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur ve TEB Holding Yönetim Kurulu üyesi Varol Civil, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Bizim Neslin Uşakları Derneği Başkanı Sefa Yavuz, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile çok sayıda iş adamı katıldı.

SİYASETÇİ HEM SÖZÜ HEM ÖZÜ BİR OLANDIR

Zirvede konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin TBMM'deki görüşmeleri değerlendirerek, şunları söyledi:

"Daha düne kadar 'Türkiye'deki tüm dokunulmazlıklar kalksın' diyenler üzülerek görmekteyim ki şimdi farkı düşünüyor. 16 kişi PKK teröristleri tarafından katledildi. Bunlar sivil insanlar ve bu insanlar evinde otururken, sohbet ederken yarım saat sonra başına neler geleceğini bilmeyen insanlar. Bütün bunları yaşarken eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi siyasi sorumluluğunu yerine getirmezse, şu büyük heyecanı yarın taşımamız çok zor olur. Bu bizim için de muhalefet partileri için de böyledir. Siyasetçi hem sözü hem özü bir olandır. Dün maalesef ana muhalefet partisinin HDP ile işbirliğini ve düne kadar defalarca tekrarladıkları dokunulmazlığın kaldırılması meselesi rasyonel bir şekilde masaya geldiğinde nasıl bir u dönüşü yapıldığını bir kere daha gördük. Bunların sorumlusu siyaset değildir. Bu tabloyu dün hiçbir arkadaşımız tepki göstermeden, sadece milletin önüne konulmuş bir tiyatronun nasıl seyredilmesi gerektiğini düşünerek sessiz bir şekilde izledik. Bunu üzülerek ifade etmek istedim." Ekonomi konusuna da değinen Bakan Soylu sözlerini konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz bu toplumunun sorumlu insanlarıyız. İhracat yapacağız, ekonomiyi büyüteceğiz, finans sektöründe önemli adımlar atacağız. Tüm bunların yanında 23 milyar dolarlık uluslararası yatırımlara ulaştığımız gün, 'daha yeni başladık' diyeceğiz. Ama Türkiye'yi öyle badirelerle karşı karşıya bıraktılar ki, 16 milyar dolar neredeyse ülke açısından iyi görülüyor. 20 milyar, 30 milyar, 40 milyar dolarlık yatırımları da kendimize hedef koyuyoruz. Bunun için Türkiye'de hem demokrasinin, hem siyasi hayatın, hem de istikrarın iyi bir noktaya gelmesinin lazım geldiğini biliyoruz ve bu konuda hep beraber çaba sarf ediyoruz."

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye'nin güçlü ve iddialı hedefleri olduğunu belirterek, "Girişimciliğin her yerde ve en iyi şekilde yaygınlaşması için her türlü desteği veriyor ve vermeye de devam ediyoruz. Ülkemiz her türlü küresel çalkantıya rağmen hızla büyümeye devam ediyor. 2015 yılına bakıldığında gerçekten büyüme açısından diğer ülkelere kıyasla çok güzel bir performans sergiledik. Bu performans inşallah 2016'da da aynı şekilde devam eder. Türkiye'nin güçlü ve iddialı hedefleri var. Bunlardan en önemlisi ise ülkenin dünya ekonomisi sıralamasında ilk 10'da yer almasıdır. Bunun için ihracatımızın ve dünyadaki pazar payımızın mutlaka artması gerekiyor" dedi.

Protokol üyelerinin zirveye katılan iş adamlarına plaket vermesi sonrasında Girişim Zirvesi'nin sabah oturumu tamamlandı.

DHA