Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK 

Tuzla Belediyesi, budanan ağaçların dal parçalarını yakıt, organik gübre ve peyzaj alanında süsleme objelerine dönüştürerek ekonomiye geri kazandırıyor. İlçede ayrıca, üzerine takılan sensörlerle dolduğunu çöp toplama aracına bildiren akıllı konteynerler de yaygınlaştırılıyor.

Tuzla Belediyesi, ilçede hayata geçirdiği iki ayrı uygulama ile çevrenin korunmasına ve ekonomiye katkı sağlıyor. Belediyenin bu uygulamalarından ilki budama anında alanda bulunan atıkları parçalamada iş gücünü azaltan ve atık maliyetlerini onda bir oranına düşüren dal parçalama makinesi.

 

Ağaç budama işleminin ardından devreye giren bu makine, iş gücüne duyulan ihtiyacı azaltırken atıkların transferi ve depolanması konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

15 santimetre çapında dallarda bile kulanılabilen dal parçalama makinesinin talaş şekline dönüştürdüğü atıklar; yakıt, organik gübre ve peyzajda süsleme objesi olarak yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

DOLDUĞUNU BİLDİRİYOR

Tuzla Belediyesi’nin diğer uygulaması ise çöp konteynerlerine yönelik. Uygulama ile çöp konteynerlerinin doluluk oranları ultrasonik seviye ölçen sensörlerle belirleniyor.

Sensör modülleri tarafından alınan veri, M2M teknolojisi ile çöp konteynerlerinin doluluk oranı hakkında çöp toplama araçlarına bilgi aktarıyor. Sistem konteynerlerde dolup taşma, atık toplama araçlarının dolu olmayan konteynerlere giderek trafiği meşgul etmesi, toplama rotalarının verimli şekilde belirlenememesi gibi sorunlara güncel bilgiyle çözüm sağlıyor.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Uygulamaya nüfus yoğunluğunun yaşandığı bölgelerden başladık. 60 yer üstü ve 40 yeraltı çöp konteynerine sensör takıldı. Uygulamayı Tuzla geneline yaygınlaştırılacağız. Tuzla’nın temiz ve bakımlı kalması için teknolojinin imkânlarından da yararlanıyoruz. Yeni uygulama ile temizlik hizmetimizi ekonomik ve verimli bir şekilde gerçekleştireceğiz” dedi.