Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mustafa ŞEKEROĞLU/İSTANBUL

Bütün uyarılara, haberlere rağmen vatandaşlar telefon dolandırıcılarının kurbanı olmaktan kurtulamıyor. İstanbul'da 2015 yılında çok sayıda vatandaş dolandırıcılara yaklaşık 44 milyon TL kaptırdı. İstanbul'da artan bu dolandırıcılık olayları üzerine özel ekipler oluşturuldu. Ekipler tek tek kuruluşlara giderek bilgilendirme yapıyor.

İstanbul Emniyeti bünyesinde kurulan özel ekipler, artan telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşı uyarmak için bir takım önlem çalışması yaptı. Ekipler; okullara, üniversitelere, mahalle muhtarlarına, meslek odalarına, bankalara, müftülük ve imamlara giderek telefon dolandırıcılık konusu hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Bu çalışma kapsamında her kuruluşun kendi üyelerine, üyelerin de çevresindekilere, telefon dolandırıcılarına karşı gerekli uyarıyı yapması istendi.

YÜKLÜ MİKTARDA PARA ÇEKENLERE DİKKAT
Bankalara giden polis, özellikle yaşlı ve yüklü miktarda para çekmeye gelen müşterilere dikkat etmesi istendi. Yüklü miktarda para çekerken, sürekli telefonla görüşen müşterinin dolandırıldığını söyleyen polis " Şüpheli böyle bir durumda müşteriyi oyalayın ve bize haber verin" denildi.

POLİS, SAVCI PARA İSTEMEZ
Yetkililer, vatandaşların 'polisim, savcıyım, hakimim' diye söze başlayan, 'bilgileriniz suç örgütlerinin eline geçti, ödül kazandınız' gibi söylemleri kullananan kişilere itibar edilmemesini istedi. Polis, hakim, savcı veya jandarmanın vatandaştan asla para istemeyeceğine dikkat çekildi.

ALTININI DA KAPTIRAN VAR DAİRE PARASINI DA
Tüm uyarılara rağmen telefon dolandırıcılara para kaptıran kişilerin içinde, birikmiş altınlarını verenler de çok sayıda bulunuyor. Ayrıca dolandırıcılar kandırdıkları bazı yaşlı kadınlara dairelerini sattırıp parasını aldı. Mağdurların çoğu altın veya nakit paraları sardıkları poşetlerle çöp konteynırlara atarak dolandırıcılara kaptırdı. Verilere göre 2015 yılında dolandırıcılara nakit para dışında 15 kilo altın ve 4 satılan daire parası verildi. Bunların toplamı yaklaşık 44 milyon TL oldu.

TANINMIŞ KİŞİLER DE DOLANDIRILDI
Mağdurlar arasında üst düzey akademisyen ve yöneticiler de yer alıyor. Telefon dolandırıcıların son kurbanlarından biri de hukuk profesörü Erdener Yurtcan olmuştu. Yurtcan 4.5 milyon TL parasını kaptırmıştı. Son bir yılda dolandırılanlar arasında 2 şirket CEO'su bulunuyor. 62 yaşındaki Gülüzar Altunay 2 dairesini sattı. Bağcılar'da oturan 59 yaşındaki emekli Gülten Ç.' de, 4 gün içinde 2 dairesini satıp ve 4 ayrı bankadan kredi çekerek paraları dolandırıcılara teslim etti.

ÇOĞU SERBEST KALDI
Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği, İstanbul'da yaşanan dolandırıcılık olaylarına yönelik çalışmalarını ise aralıksız sürdürüyor. Son bir yılda 350 kişi gözaltına alındı. Yapılan soruşturmalarda 100 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Serbest kalanların arasında, teşhis edilen, kamera görüntüleri olan dolandırıcıların yer alması dikkat çekti.

ÇETE YÖNTEMİYLE ÇALIŞIYORLAR
Yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre İstanbul'da 10 binin üzerinde kişi dolandırıcılar tarafından arandı. Polise parasını kaptıranlar mağdurların dışında az sayıda kişi polisi arayarak bilgi veriyor. Dolandırıcılar artık organize hareket ediyor. Ortaya çıkan çalışmaya göre telefon dolandırıcıları şöyle çalışıyor; Telefonla arayan kişiler özellikle İstanbul dışında bulunuyor. İstanbul'da paraları alacak olanlar işsiz kişilerden seçiliyor. Tuzağa düşürülecek mağdurların bankadan EFT yapılmasına karşı olarak bankalardan yeni hesaplar alınıyor. Patates hat olarak bilinen açık hatlar alınıyor ve çete o telefonları kullanıyor. Telefonda mağdur oyuna düştüğünde, telefonla konuşan çete elemanın yanında bulunan bir kişi İstanbul'daki aracıları harekete geçiriyor. Ve mağdur yönlendirilerek parayı kendi adamlarına verebilecek noktaya götürtüyor. Yüklü miktarda dolandırıcılık olaylarında çetenin önde gelen adamları parayı almaya geliyor.