Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'de 'Paralel yapı' operasyonunda gözaltına alınıp adliye sevkedilen 31 kişinin, 33 saat sonra mahkeme işlemleri tamamlandı. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında, cemaatin okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu olduğu belirtilen Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G'nin de bulunduğu 14 kişiyi tutukladı. Haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulan 16 kişi de, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir altın madeninde muhasebe görevlisi olan 1 kadın ise savcılık sorgusundan sonra serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Paralel yapı'ya yönelik yürüttüğü soruşturmanın tamamlanmasından sonra geçen salı günü sabah saatlerinde, İzmir merkez, Karşıyaka ve Bergama ilçelerini kapsayan operasyon yapıldı. Gülen cemaatinin eğitim kurumları ile mali yönden destek sağlayan kişilere yönelik yapıldığı belirtilen operasyonda, 80 adresteki aramalar sonrasında 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler arasında, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olduğu belirtilen Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G. ile cemaat yurdunun ağabeyi olduğu öne sürülen muvazzaf teğmen M.A.T. da yeraldı.

İZMİR'i 4 BÖLGEYE AYIRDILAR

Operasyonda bazı ayrıntılara da ulaşıldığı belirtildi. Fethullah Gülen ve kendisine bağlı olarak hareket ettikleri belirtilen yöneticilerin, cemaatin kuruluş temellerinin atıldığı İzmir'e büyük önem verdikleri için özel yapılandırmaya göre kenti, Bornova, Buca, Karşıyaka ve Bergama olarak 4'e ayırdıkları ortaya çıktı. Bu bölgelerin başına da, ayrı ayrı baş imam ile yardımcı imamlar atandığı, bunların seçiminde, mesleklerindeki mevkileri yerine cemaat içindeki durumlarının dikkate alındığı anlaşıldı. Ayrıca, imamların, yaptıkları mesleklerin dışında alanlardan sorumlu tutuldukları da belirlendi. Dört bölgenin birbirinden bağımsız olarak faaliyet yürüttükleri, hepsinin ekonomik ve kendi işleyişlerinin farklılıklar gösterdiği, öğrenildi.

Polisteki sorguları üç gün süren 32 kişiden, küçük çocuğu bulunan bir kadın, savcının talimatıyla emniyetten serbest bırakıldı, 31 zanlı ise dün adliyeye gönderildi.

33 SAAT SONRA KARAR ÇIKTI

Dün ilk olarak soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısının ifadelerini aldığı 31 kişiden, bir altın madeninde muhasebe görevlisi olan 1 kadın, sorgusundan sonra salıverildi. 30 kişinin ise tutuklamaları talep edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilen 30 kişi için, yaklaşık 33 saat sonra karar çıktı. Uzun süren ifade alma işlemlerinin ardından hakim, aralarında Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G'nin de bulunduğu 14 kişiyi tutukladı. Haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulan 16 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adli kontrol şartıyla serbest kalanlar arasında, cemaat yurtlarında ağabeylik yaptıktan sonra sözleşmeli subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne giren teğmen M.A.T.'nin de bulunduğu öğrenildi.

Bu arada operasyon kapsamında halen biri muvazzaf teğmen 40 kişinin de arandığı açıklandı.

DHA