Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla, küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı zirveye katılmak üzere İstanbul Kongre Merkezine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer ülkelerin liderleri, zirvenin ilk programı olan kahvaltılı liderler oturumunda buluştu.Basına kapalı gerçekleştirilen oturumun ardından Erdoğan ile konuk liderler ve hükümet temsilcileri aile fotoğrafı çektirdi.

Zirvenin bugünkü bölümünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heyet başkanları onuruna vereceği akşam yemeğiyle sona ermesi planlanıyor.

Dünya İnsani Zirvesi, bugün ve yarın, çok sayıda devlet ve hükümet başkanı, bakan ve üst düzey resmi temsilcinin yanı sıra uluslararası sivil toplum ve akademik kuruluşları, medya ve özel sektör temsilcileri ile krizlerden etkilenen toplulukları bir araya getirecek.

Bu arada İstanbul Kongre Merkezi'nde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

ZİRVE PROTESTOCULARINA GÖZALTI

İnsani Yardım Zirvesini protesto etmek isteyen Birleşik Devrimci Parti üyesi 12 kişi gözaltına alındı.

Birçok ülke liderinin katıldığı İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya İnsani Yardım Zirvesini protesto etmek isteyen Birleşik Devrimci Parti üyesi bir grup, Pangaltı Metro Durağı'nda toplandı. "‘İnsanlığı katledenlere diz çökme, ayağa kalk" yazılı pankart açarak, zirvenin yapıldığı Kongre Vadisi'ne yürümek isteyen gruba, Harbiye Askeri Müze önünde polis müdahale etti.

Yaka paça gözaltına alınan grup üyelerinden bazıları, "Devrimci Parti susmayacak, emperyalistler yenilecek, direnen halklar kazanacak" şeklinde slogan attı.

Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

BAN Kİ-MUN: İNSANLAR 5 ALANDA BİZE BAKIYOR

Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Dünyadaki bütün insanlar 5 alanda kararlılık için bize bakıyor. Ortak önceliklerimize dayalı olarak çalışmalı ve kriz içindeki milyonlarca insanın ihtiyacına cevap vermeliyiz" dedi.

Birleşmiş Milletler tarihinde ilk kez düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı. 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katıldığı zirvenin açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptı.

"DÜNYADAKİ BÜTÜN İNSANLAR 5 ALANDA KARARLILIK İÇİN BİZE BAKIYORLAR"

Küresel insani eyleme olan önemden bahsederek konuşmasına başlayan Ban Ki-moon, "Küresel insani eyleme bugüne kadar hiç görülmemiş şekilde ihtiyaç var. Ben 4 yıl önce bu zirveyi önerdiğimde insani ihtiyaçların artması ve siyasi iraden azalması nedeniyle söylemiştim. Bugün aciliyet daha da artmıştır. 130 milyon kişi bugün artık yardıma muhtaç hayatta kalmak için. Daha fazla insan evinden uzaklaştı. 2. Dünya savaşının sonunda görmediğimiz kadar insan. Her yıl ihtiyaçlar artıyor. İhtilaftaki taraflarız uygulanan savaş yasaları ihlal ediyorlar. Doğan afetler de daha sık yaşanıyor. BM'nin 21. Yüzyıldaki bir toplantısıdır ve gündemimiz insani gündeme dayanıyor. Bu gündem 150 farklı ülkeden 23 bin kişi ile istişare yapılarak tespit edildi. Dünyadaki bütün insanlar 5 alanda kararlılık için bize bakıyorlar. İhtilafların önlenmesi ve çözümlenmesi. İhtilafların önlenmesi için daha fazlasını yapmalıyız; çünkü insani fonların yüzde 80'ini bu ihtilaflar almakta. Sivillerin korunası çok önemli. Bugüne kadar olmadığı şeklide saldırı altındalar. Bugün uluslararası insan hakları hukuklarını muhafaza etmek zamanı" dedi.

"ARTIK İNSANİ İHTİYAÇLARA SON VERELİM"

"Hiç kimseyi geride bırakmamalıyız" diyen Ban Ki-moon, "2020'de kendi ülkesinde yerinden yurdundan edilmiş insanlara çözüm bulalım ve nihayet mültecilere daha iyi fonlar tahsis edelim. Artık insani ihtiyaçlara son verelim, ortak önceliklerimize dayalı olarak çalışmalı ve kriz içindeki milyonlarca insanın ihtiyacına cevap vermelidir. İnsaniyete yatırım yapmalıyız. Bugün doğrudan yerel insanlara fonlar tahsis edilmelidir. İnsani yardım fonlarındaki uçurumu kapatmalı ve kapsayıcı toplumları istikrar için buna yatırım yapmalıyız" ifadesini kullandı.

"İNSANLARA HAYATTA KALMA İMKANI VERMELİYİZ"

İnsanları hayatta tutmak için bir karara varmalarını gerektiğini söyleyen Ki-moon, "Ekvator'da depremde yüzlerce insan öldü, binlerce kişi Suriye'de bombalandı ve milyonlarca kişi Afrika'da açlıkta öldü. Yaşam topyekün değişiyor. Sevdiklerimizin bir günde kaybediliyor. Çok acı şeklide hastalıklar bütün dünyaya yayılıyor. Çünkü tarım yok ve bugün genç kuşaklar yollarını kaybetmiş hissediyorlar. İnsan hayatı aslında önemsiz gibi geliyor. İşte bugün artık bazı insanlar için para, şöhret güç çok önemli olabilir ama biz adaleti ve umudu temsil ediyoruz. Ortak bir gelecek mimarisi yapmaya çalışıyoruz. Biz tek bir insanlığız ve ortak sorumlulukları paylaşmaktayız. Şu saniyede bir karara varalım. Sadece insanları hayatta tutmak için değil, insanlara hayatta kalmak ve onur içinde yaşama imkanı da vermeliyiz" diye konuştu.

MERKEL: HEPİMİZ AYNI GEZEGENDE YAŞIYORUZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Hepimiz aynı gezegende yaşıyoruz. Her insanın sadece tek bir hayatı var ve o hayatı sürdürülebilir ve anlamlı şekilde yaşama hakkı var. Bunu yapabilmesi için de o kişilere bu fırsatın verilmesi gerekiyor." dedi.

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşan Merkel, uluslararası insani hukuk ve buna uyulması meselesinin üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Bu hukukun Suriye ve başka yerlerde çok ciddi şekilde ihlalini gördüklerini dile getiren Merkel, hastane gibi insanların en çok ihtiyaç duyduğu yerlere sürekli saldırıların olduğunu vurguladı.

En acil yerlerde insani yardımların ulaşmasını sağlamak ve bunun için birlikte çalışmak gerektiğini dile getiren Merkel, şöyle devam etti:

“Ayrıca, insani yardımların mümkün olan en kısa sürede sunulması gerekiyor. Bunu sadece bir felaketten felakete koşarak değil daha sistematik bir şekilde sunmalıyız. Çoğu zaman taahhütler veriliyor fakat kimse bunu uygulamıyor. Almanya olarak bu taahhütlerin gerçekleşmesini istiyoruz. Birleşmiş Milletler bu fonu 1 milyar dolara çıkarmak istiyor. Bu konuda biz de desteğimizi artıracağız. İyi bir şekilde finansmanı gerçekleştirilmiş fonlara ihtiyacımız var. Ayrıca yeni yollar bulmamız, en verimli yaklaşımları belirlememiz ve bunları uygulamamız gerekiyor. İklim değişikliğinin ya da herhangi bir salgının sonucu olabilecek durumlarda finansmanı hızlı şekilde sağlayabilmeliyiz. Belli ödemeleri almaya hakkı olanların bunu minnet duyarak almamaları gerekiyor.

Bugün bir başlangıç sinyali veriyoruz. Küresel faaliyetlerin, ihtiyacı olanlara yardımı sağlayabilmesi için entegre bir sistem kurmamız gerekiyor. Hepimiz aynı gezegende yaşıyoruz. Her insanın sadece tek bir hayatı var ve o hayatı sürdürülebilir ve anlamlı şekilde yaşama hakkı var. Bunu yapabilmesi için de o kişilere bu fırsatın verilmesi gerekiyor. Çoğu insan bu fırsatı göremiyor. Bu girişimi başlattığınız için çok teşekkür ederim.”

ÜNLÜ OYUNCULAR DA ZİRVEYE KATILDI

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış töreninde, dünyadaki göç ve savaş gibi insani dramları konu alan görsel sunumlar yapıldı. İnsani krizlere ilişkin yapılan sunumlarda Amerikalı aktör Daniel Craig katılımcılara hitap etti.

Sunum yapanlar arasında son James Bond Daniel Craig, Oscarlı aktör Forest Whitaker ve Hollywood yıldızı Ashley Judd da vardı.

AA-DHA