Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan hükümeti "65. Hükümet değil, 1. Saray Hükümeti" sözleriyle değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Şehit cenazesinde yumurtalı protesto edilmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "8 şehidimizin olduğu gün kızama böyle bir düğün yaptırsam yer gök inler kıyamet kopardı. Vicdanını, aklını, onurunu para ile kiraya vermiş adamdır bunlar. "PKK ile görüşenler şerefsizdir" demişlerdi. Sonra ne oldu görüştüğün çıktı ortaya. Yumurta atanlar kızdılar mı? kızmadılar. Çünkü onlar da en az onlar kadar şerefsizdirler. Şehitlere kelle' diyen adama bir şey yaptılar mı? Önünde diz çöktüler. Şehit, gazi annelerinin vicdanına sesleniyorum; 14 yılda Türkiye'yi bu noktaya kim getirdi?" dedi.

Zonguldak'ta maaşlarını alamadıklarını için eylem yapan maden işçilerinin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, "Kul hakkının ne kadar değerli ve kutsal olduğunu biliyoruz. Ama onlar bilmez dini, emeği, alın terini istismar eder. Bütün CHP'li belediyelerde Asgari Ücret net 1500 TL'dir. Diyorlar ya hani CHP yapabilir mi diye evet yaparız" dedi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de kandan beslenmeyen tek parti CHP'dir. Barışın adresidir" dedi. Kılıçdaroğlu, "Seçim öncesi istihdam ediyorlar. Oyunuzu alıncaya kadar. Sizi kandırıyorlar. Sonra kapının önüne koyuyorlar. CHP iktidarında her köyde en az bir ziraat mühendisi olacak ve köylüye hizmet edecek" diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı şehit cenazesinde yumurtalı protesto edilmesine ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Şehit yakınları bazen sitem eder bize. Anlayışla karşılıyoruz. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor. Acılar paylaşıldıkça azalır. Biz acıları da sevinçleri de paylaşacağız. Biz birlikte yaşamak istiyoruz. Neden bu olayları engellemiyorsunuz diye zaman bize sitem edilir. Bunların hepsini anlayışla karşılarım. Onların sitem etmeye hakları var. bakkala, manava mı sitem edecekler? Kim bunun sorumlusu. Siyasetçi görünce sitem ediyorlar çöz diyorlar. Başka analar ağlamasın diyorlar. Onlar bu kadar ulvi düşünüyor aslında.

AKP 14 YILDIR TÜRKİYE'NİN TEMEL BAŞTA TERÖR HİÇBİR SORUNUN ÇÖZMEMİŞTİR

Bu cenazelerde bizim siyaset yapmamız doğru değil. Doğru değil siyasette. Cami avlusunda siyaset yapmak bizim kültürümüzde, insanlık anlayışımızda da yoktur. Bu acıyı bitirecek olan devletin yönetenler, hükümetlerdir. Hükümet olmanın gereğini yapmıyor acıyı dindirmiyorsa gitmesi gerekir. gitmiyorsa hepimizin oturup düşünmesi lazım. Polis, ordu, jandarma onun elinde. İstediği yasayı çıkarabiliyor. Onun bahane üretme hakkı yoktur. AKP 14 yıldır Türkiye'nin temel başta terör hiçbir sorunun çözmemiştir.

ŞEHİT, GAZİ ANNELERİNİN VİCDANINA SESLENİYORUM

Şehit, gazi annelerinin vicdanına sesleniyorum; 14 yılda Türkiye'yi bu noktaya kim getirdi? Bu sorunun cevabını vicdanımıza sorup sorgulamazsak görevimizi yapmamış oluruz. Şehitlerin, gazilerin çocukların hatırına sorun. 2002'de terör yoktu. Şimdi 100 bini aşkın kişi Türkiye'de mülteci haline geldi, evlerini terk etti. Hesabını soracağız hiç endişelenmeyin.

ŞEHİT CENAZESİNİ, İBADET MEKANINI İSTİSMAR EDEN, HAREKETİ AFFETMEM MÜMKÜN DEĞİL

Cenaze namazından sonra yumurta atıldı. Hoşgörüyü hep benimsemişimdir. Daha önce gittiğim yerler de yumurta atıldı. Savcılar yazı yazdı "Soruşturma açalım mı?" diye. Hayır dedim demokratik hakkını kullanıyor, yumurta, pasta atabilir. Bunların hepsini siyasette normal karşılarız. Demokrasilerde de normal karşılarız. Ama şehit cenazesini, ibadet mekanını istismar eden, namaza ve inanca saygı göstermeyen bir hareketi affetmem mümkün değil. Çünkü ben dine, inanca saygılıyım.

SENİN MÜSLÜMAN OLMA ANLAYIŞINI BİLE SORGULUYORUM

Hele hele cebine çiğ yumurtayı koyacaksın. Şehit cenazesine namaz kılmaya uğurlamaya geleceksin. Böyle bir şey olabilir mi? sen oraya ben Kılıçdaroğlu'na yumurtayı nasıl atarım diye geliyorsun. Şehide ve şehit cenazesine saygısızlık gösteriyorsun. Senin Müslüman olma anlayışını bile sorguluyorum. Sen Müslüman bile olamazsın.

'ŞEHİTLERE KELLE' DİYEN ADAMA BİR ŞEY YAPTILAR MI?

Kafamın almadığı birden fazla soru var. Birleri kalktı, 'şehitlere kelle' diyen adama bir şey yaptılar mı? Önünde diz çöktüler. Bunlar samimi olabilir mi? Bunların amacı din, iman değil. Tek amacı var para, para. Bunlar vicdanlarını kiralayan, satan insanlardır.

ÇÜNKÜ ONLAR DA EN AZ ONLAR KADAR ŞEREFSİZDİRLER

Çıktı bakanları şunu söyledi; "Ak Parti ile PKK görüşüyor" dedi. Peki bunlar nasıl böyle bir görüşme yaparsınız dedi mi? Demedi. Vicdanını, aklını, onurunu para ile kiraya vermiş adamdır bunlar. "PKK ile görüşenler şerefsizdir" demişlerdi. Sonra ne oldu görüştüğün çıktı ortaya. Yumurta atanlar kızdılar mı? kızmadılar. Çünkü onlar da en az onlar kadar şerefsizdirler.

KIZIMA BÖYLE BİR DÜĞÜN YAPTIRSAM YER GÖK İNLER KIYAMET KOPARDI

8 şehidimizin olduğu gün İstanbul'da görkemli bir nikah töreni yapacaksın. Bunlar bir şey söylediler mi? Şimdi, ben merak ediyorum. Ben 8 şehidimizin olduğu gün kızıma böyle bir düğün yaptırsam yer gök inlerdi. Kıyamet kopardı. Asıl nedenleri şu; AKP'nin yöneticileri, PKK'ya yardım ve yataklık yapmışlardır. Bunu kesmek için. Bu söylemden müthiş rahatsız oluyorlar. Yapamaya da devam ediyorsunuz. İki taraf da kandan besleniyor. "Yumurta atacağız bir daha söylemez" diyorlar. Mısır'daki sağır sultan duyana kadar söyleyeceğim. Siz terör örgütüne yardım ve yataklık yaptınız. Her söz için dava açıyorlar. Bunu için korkudan dava açamıyorlar. İspat edeceğim diye. Sarayın da korkusu bu. Her yerde hiç çekinmeden söyleyeceğeyiz. Dava açmazlarsa namertsiniz diyorum. Açamıyorlar. Gelen her şehidin kanı bunların yakalarındadır. Gelen her şehidin sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir."

DHA