Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü kimdir?

    AK Parti'nin Genel Başkanlığı'na seçilen Binali Yıldırım'ın 65. hükümeti açıklamasının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına seçilen Faruk Özlü kimdir? İşte 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü hakkında merak edilenler...

    Yeni Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü

    Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık

    FARUK ÖZLÜ KİMDİR?

    19 Kasım 1962 yılında Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

    1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

    Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. “Havadan Erken ihbar ve Kontrol Uçağı” AWACS, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, “F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazılardır.

    Müsteşar Yardımcısı olarak savunma sanayii stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanunun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. 200 yılından beri savunma yönetimi ve “savunma reformu” konuları üzerinde çalışıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı-MGK bünyesinde kurulan çalışma gruplarında görev aldı.

    2011 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı oldu.

    TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

    AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı olmak için Müsteşar Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığından 10 Şubat 2015 tarihinde istifa etmiştir.

    İyi derece ingilizce bilen Dr. Faruk ÖZLÜ evli, iki çocuk babasıdır.

    Faruk Özlü, 65. Hükümetin kurulmasıyla bilrikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak seçilmiştir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ