Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Satuk Buğra GÜNEY / GAZETE HABERTÜRK

Hatay Hassalı Mustafa’yla Hatice’nin aşkını TRT’de yayınlanan belgeselden öğrendik. 67 yaşında hayata gözlerini yuman Hatice’ye olan özlemini “Haticem dünyadan göçeli 1918 gün oldu. Nasıl da saymam, sayılmayacak bir Hatice değil ki...” sözleriyle dile getiren Mustafa Yılık’ın aşkına, hayat arkadaşına hasretini anlattığı belgesel videosu pek çok kişinin de ilgi odağı oldu. Öyle ki binlerce kez paylaşılan video; Mustafa Dede ve Hatice’nin aşkını sosyal medyada fenomen haline getirdi. Biz de, artık bir fenomen olan Mustafa Yılık’ı yaşadığı Hatay’ın Hassa İlçesi’nde ziyaret ettik. Ağlamaktan göz pınarları kuruyan Mustafa Dede, Hatice’yle ömrünün yoksulluk içinde geçtiğini anlattı. Habertürk’e konuşan ve “Haticem gidince ben de mecnun oldum. Onu kaybettim, ben öksüz kaldım” diyen Mustafa Dede, hayat yoldaşına özlemini de şiirlere dökmüş.

‘18’İMDE AYAĞIM AYAKKABI GÖRDÜ’

Mustafa Yılık, Hassa’da 15 Kasım Mahallesi’ndeki oğlu Kenan Yılık’la birlikte yaşıyor. İlçeye bağlı Yukarı Karafakılı Köyü’nde 1933’te dünyaya geldi. Annesi koyunların sütünü sağmaya gittiğinde sancılanmış ve Mustafa Dede’yi doğurmuş. Mustafa Dede, yoksulluğunu ve çocukluğunu şöyle anlattı:

“Anam beni severdi, okşardı. 3 yaşıma gelmişim, bir kadının nazarı olmuş, gözlerime bir tufan inmiş, hâlâ onun eseri bende var. Babamın 5-6 koyunu vardı. Onları güderdim. Böyle günler geçerken yaşım 12-13’ü buldu. Ayağım yalın. Babam gariban biriydi. Eker biçerdi. Garibanlık günlerimiz öyle geçerdi. Yaşım 18’i bulunca ayağım ayakkabı gördü. Okul yok, medrese yok, tahsil hiç yok. Askere gittim 1954’te, 15 gün Ali Okulu’na (askerde okumayazma bilmeyenlerin gittiği okul) gittim. 16 ay 3 gün sonra gözden sakat çıktım.”

HATİCE’Yİ ÖNCE RÜYASINDA GÖRMÜŞ

Mustafa Dede, unutamadığı Hatice’yi önce rüyasında görmüş, ardından da istemeye gitmişler. Evlenmeye götüren süreci Mustafa Dede’den dinleyelim:

“Babam 1954’te vefat etti. Evde 2 gardaşım, 1 anam vardı. Askerlik dönüşü 4’üncü gün Suriye’ye hamallığa gittim. Anam diyor ki; ‘Oğlum sana bir kız isteyelim.’ Ben diyorum ki; ‘Ana o kız kapkara, ben almam. ‘Oğlum akıllı ol, bunu alalım’ diyor. Bu kız 18 yaşına, ben 24 yaşına geldim. Nihayet anamın dediğine geldik. 13 Ocak 1958’de hanımımın düşüne yattım: Evlerine gittim. Yüklükten hopladım. Yüklüğün üzerinden bileğinden tuttum. Debelendi, debelendi pırtamadı. Gözümü açtım yataktayım.

3 gün sonra anamı, abimi, babasının, anasının yanına götürdüm. ‘Tamam’ dediler kabul ettiler. Haticem gelince sordum. ‘Hatun, beni hiç rüyanda gördün mü, doğruyu söyle’ dedim. ‘Vallaha, bundan 15 gün evvel yüklüğün üstünden hopladın, bileğimden tuttun, debelendim pırtamadım, gözümü açtım, yataktayım’ dedi. Menekşe imiş, bilmemişim ben. Menekşe imiş efendim. Biz sarı çiçeği görürmüşüz, kırmızı gülü görürmüşüz ama o menekşe imiş. Aylar geçti yıllar geçti, aradan ışkın verdi, evlat verdi Yaradan. 2006 yılının 11. ayının 15’inde Haticem siroz hastalığına düştü kurtulamadı. Ankara’ya götürdük. Doktorlar tedavisini bulamadı. 11 günde Hakk’a teslim oldu. Haticem gidince ben de böyle kendi kendime mecnun oldum.”

MEHMET DEDE’ NİN HATİCE’Sİ

Fotoğraftaki kişi Mustafa Dede’nin hasretine dayanamadığı kaybettiği eşi Hatice. Tam 7 çocuk doğurmuş Hatice. Onu kaybettiği günden bu yana her geçen günü sayan Mustafa Dede, “Haticemi kaybedeli 1918 gün oldu” dedi.

‘NASIL GÜZEL SEVMİŞSİN BE DEDEM’

Mustafa Dede’nin Hatice’ye aşkını anlattığı video kaydını izleyenler; belki hayallerindeki aşka yorum yaptılar... İşte onlardan bazıları:

-Darmadağın oldum izledikten sonra.. Hem duygulandım hem ağladım, hem gülümsedim izlerken, hepimizin özlediği insanlığı, adamlığı, sevgiyi, vefayı, temizliği dedemde gördük. Hepimiz böyle insanlara hasretiz. Nasıl güzel sevmişsin be dedem :(

-İzlerken ciğerlerim yandı kül oldu. Dedem ağlattın beni be. Dedeme sevgilerimi saygılarımı iletin lütfen. Allah onları cennette kavuştursun. Herkesin karşısına böyle sevda çıkmaz.

-Hatice ne şanslı kadınmış be dedem. Bu kadar sevilen bir kadın.

-Gücünü kadınların üstünde deneyen; egosunu tatmin eden erkeklere biraz dedemden feyz alsınlar diye izleteceksin.