Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Savcı, cinayetleri işlediği için 2 kez ömür boyu hapis cezası istediği Mahsum Şahinli'nin, ölen Engin Şahinli'nin kardeşi olduğunu ve yanlışlıkla vurduğu ağabeyinin cenaze törenine katıldığını belirtti.

Çınar İlçesi Beşpınar Köyü yolu üzerindeki Diyarbakır Hipodromu yakınlarında, geçen 7 Ocak günü yoldan geçen vatandaşlar 2 kişinin cesedini buldu. yapılan soruşturmada öldürülenlerin 54 yaşındaki Galip Gezginci ve 32 yaşındaki Engin Şahinli olduğu belirlendi. Olaydan 2 gün sonra jandarmaya teslim olan ve cinayetleri işlediğini söyleyen şüpheli Mahsum Şahinli, tutuklandı. Soruşturmayı tamamlayan savcılık, Mahsum Şahinli hakkında 'Kasten öldürme' suçundan 2 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

TABANCAYI ALIRKEN YANLIŞLIKLA VURMUŞ

İddianamede öldürülen Engin Şahinli'nin, şüpheli Mahsum Şahinli'nin ağabeyi olduğunu belirten savcı, olaydan önce maktuller arasında uyuşturucu madde ticareti ortaklığı olduğunu, bu ticaret nedeniyle husumet oluştuğunu kaydetti. Şüphelinin olay günü Galip Gezginci'nin yanına gittiğini ve ağabeyi Engin Şahinli'yi çağırdığını belirten savcı, tarafların daha önceden tartıştığını kaydetti. Olay yerinde maktul Galip Gezginci'nin belindeki tabancayı çıkarmak istediği belirtilen iddianamede, şüphelinin ise hızlı davranarak silahı aldığı kaydedildi. Çıkan kargaşada Engin Şahinli'nin vurulduğunu belirten savcı, şüphelinin olay yerinden kaçmaya çalışan Galip Gezginci'ye yakın mesafeden 5-6 el ateş ateş ettiğini kaydetti. Şüphelinin bir gün sonra teslim olduğunu ifade eden savcı, Mahsum Şahinli'nin suçunu itiraf ettiğini kaydetti.ÖLDÜRDÜĞÜ AĞABEYİNİN CENAZESİNE KATILMIŞ

Şüpheli Mahsum Şahinli iddianameye yansıyan ifadesinde petrol istasyonunda ağabeyi Engin Şahinli ile birlikte çalıştığını belirterek, "10 gün önce ağabeyim ile konuştuk. Galip ile uyuşturucu ticareti yaptıklarını ve toprak altına sakladığı 250 kilo esrarın kaybolduğunu söyledi. Ağabeyim esrarı Galip Gezginci'nin çaldığını söyledi. Ağabeyim ve Galip'i görüştürmek istedim. Galip'e esrarın çalınma olayını sorduğumda, kendisinin çalmadığını söyledi. Ağabeyimi arayıp Galip ile birlikte olduğumu söyledim. Gelip bizi araba ile aldı. Arabada giderken ağabeyim ile Galip esrarın kaybolması konusunda tartıştı. Galip inkar edince aralarındaki tartışma büyüdü. Bir süre sonra Galip yumuşayarak "Tamam ben yaptım, pişmanım, esrarı geri vereceğim" dedi. Galip bizi esrarı sakladığını söylediği yere doğru götürdü. Tali yola girdiğimizde araçtan indik. Bu sırada ağabeyim ve Galip arasında küfürleşmeler oldu. Galip ceketini sıyırmaya yeltendiği anda belinde tabanca olduğunu gördüm. Tabancayı çıkaracağını düşünerek üzerine atladım. Ben tabancayı belinden çıkarırken Galip almaya çalıştı. Boğuşurken tabanca ateş aldı. Ağabeyimin yüzünden kan geldi ve yere düştü. Şoka girmiştim. Galip korkarak kolumu bıraktı ve koşmaya başladı. Arkadan 5-6 el ateş ettim. Galip yere düştü. Sonra ağabeyimi kontrol ettim. Şok halinde tabancayı yanıma alarak eve gittim. Ağabeyimi isteyerek vurmadım. Ağabeyim vurulunca şoka girip Galip'i öldürdüm. Sonra kafeye giderek çay içtim ve ağabeyimin evine gittim. Ağabeyim gelmeyince evdekiler telaşlandı. Jandarmanın haber vermesi ile olaydan haberdar oldular. Koktuğum için birşey belli etmedim. Sonra ağabeyimi defin için Lice'ye götürdüm. Bir gün sonra sabah erken ağabeyimin mezarının yanında yalnız duran diğer ağabeyime olayı anlattım" dedi.

ÖLDÜRDÜĞÜ AĞABEYİ İÇİN KAYIP BAŞVURUSU YAPMIŞ

İddianamede Mahsum Şahinli'nin ağabeyini öldürdükten sonra eve geldiği, daha sonra akrabaları ile birlikte ağabeyini aramaya çıktığı ve polise kayıp başvurusunda bulunduğu belirtildi. Mahsun Şahinli'nin öldürdüğü ağabeyinin cenazesine katıldığı belirtilen iddianamede şüphelinin definden sonraki gün olayı diğer ağabeyine itiraf ettiği kaydedildi. İddianamede 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, Mahsum Şahinli'nin yargılamasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

DHA