Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hakkari'nın Yüksekova İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı devam ederken, operasyonların başlamasından sonra evlerini terk ederek çevre kentlere veya köylerdeki akrabalarını yanına yerleşen bazı ailelerin evlerine döndükleri görüldü.

Hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lı teröristelerin etkisiz hale getirilmesi için geçen 13 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağınını ardından başlatılan 'Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Müşterek Operasyonu', 20 Nisan'da tamamlandı.

Operasyonların tamamlanmasının ardından güvenlik güçleri cadde ve sokaklarda arama tarama çalışmalarını sürdürürken, bir taraftan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 19 ilden gönderilen yaklaşık 100 kişilik bir ekiple hasar tespit çalışmaları yürütülüyor.

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte 75 gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçeye zaman zaman geri dönüşlerde yapılıyor. Çevre kentlere veya çevre ilçelere gitmek yerine İlçeye yakın köylerdeki akrabalarının yanına yerleşen bazı aileler, yaşadıkları sıkıntılardan dolayı zorlu bir yolculuk yaparak evlerine dönüyorlar.

DHA