Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Murat GÜRGEN/GAZETE HABERTÜRK

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı gazete ilanı vererek Sayıştay’a başkan aradığını duyurdu. Kanuna göre, seçim sürecinin mevcut başkanın görev süresinin dolmasından 30 gün önce başlaması gerekiyor. Daha önceki yıllarda seçim süreci, duyuruların Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla başlıyordu. Başkanlık seçim süreci ilk defa, dün verilen ilanla başlamış oldu. Başkanlığın verdiği gazete ilanında, yeni Sayıştay Başkanı için seçim yapılacağı belirtilerek, “İsteklilerin en geç 10 Haziran 2016 Cuma günü saat 18.00’e kadar, aşağıda yazılı belgeleri de ekleyecekleri bir dilekçe ile TBMM Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. İlgililere duyurulur” denildi. İlanda, Sayıştay Başkanlığı’na aday olabilmek için gerekli şartlar da sıralandı.

GEREKLİ NİTELİKLER

Adayın başvuru sırasında Sayıştay Kanunu’nun 12. maddesinde belirtilen niteliklerden birine sahip olduğunu belgelemesi gerekiyor. Söz konusu madde şöyle:

“Sayıştay başkan ve üyelerinin; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri veya öğrenim itibarıyla bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onanmış yurtiçinde veya yurtdışındaki en az dört yıllık fakülte veya yüksekokulların birinden mezun olduktan sonra kamu idarelerinde en az 16 yıl çalışmış olmaları gerekir.”

BAŞKAN NASIL SEÇİLECEK?

Seçim sürecinde ilk olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri arasından “Önseçim Geçici  Komisyonu” kurulacak. Komisyon üyesi 15 milletvekili, partilerin güçleri oranında ve “ad çekme” usulü ile belirlenecek. Adayların isimlerinin yer aldığı birleşik oy pusulası düzenlenecek ve “gizli oy” yöntemi esas olacak. İlk iki sırayı alacak adaylar TBMM Genel Kurulu’na sunulacak. TBMM Genel Kurulu, komisyonun belirlediği iki aday arasından yine gizli oyla seçim yapacak. Genel kurulun en az 139 üye ile toplanması ve yeni başkanın toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla seçilmesi gerekiyor.

RECAİ AKYEL 7 YILDIR BAŞKAN

Sayıştay Başkanı Recai Akyel, 25 Mayıs 2009 tarihinde bu göreve seçildi. Akyel’in görev süresi, seçildiği dönemin mevzuatı uyarınca, 7 yıldı. 2010’daki kanun değişikliği çer- çevesinde yeni başkanın görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla iki kez Sayış- tay Başkanı seçilebiliyor. Akyel isterse ikinci kez seçilebilmek için aday olabilecek.