Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 'tasarlayarak silahla adam öldürme' suçundan kesinleşmiş 30 yıl hapis cezası ile aranan M. Ö. ile kardeşleri G. Ö. ve D. Ö., jandarma kontrol noktasından kaçarken, askerlerin açtığı ateşle vuruldu.

Hastanede Abdulvahap Özek adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanını kullanan M. Ö., olayla ilgili araştırma yapan ekiplerin Özek'in 5 yıl önce öldüğünü belirlemesi üzerine yakalandı.

M. Ö., 2013 yılında Bingöl'ün Genç İlçesi'nde meydana gelen silahla adam öldürme olayının zanlısı olarak S. G. ile birlikte yargılanıp 30 yıl ağır hapis cezası aldı.

Uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan da kaydı bulunan M. Ö., cezası Yargıtay tarafından onaylandıktan sonra kayıplara karıştı. M.Ö., güvenlik güçlerinden kaçabilmek için de 5 yıl önce ölen Abdulvahap Özek'in nüfus bilgilerinin yer aldığı sahte kimliği kullanmaya başladı.

Güvenlik güçlerinin aradığı M. Ö. ile kardeşleri G. Ö. ve D. Ö.'nün içinde bulunduğu araç, 27 Mayıs Cuma günü Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Abalı Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasına geldi.

Jandarma ekiplerinin 'Dur' ikazına uymayan araç, hızla kaçmaya başladı. Ateş açan jandarma ekipleri, araçta bulunan 3 kişiyi yaralı olarak yakaladı.

Çeşitli yerlerinden yaralanan 3 kişiden Abdulvahap Özek sahte kimliğini kullanan M. Ö. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, G. Ö. ile kardeşi D. Ö. ise Bingöl'e sevk edildi.

Hafif yaralı olan G. Ö., değişik suçlardan arandığı için hastaneye kardeşi F. Ö.'nün  adıyla kayıt yaptırırken, ifadeye gelen güvenlik güçlerine de bu ismi kullanarak ifade verdi.

HASTANEDEN CEZAEVİNE GÖNDERİLECEK

Olayı araştıran ekipler, çalışmasını sürdürürken gerçek F. Ö., yaralı ağabeyi G. Ö.'yü ziyaret için hastaneye geldi. F. Ö., kapıda bekleyen askerlere "Ağabeyim G. Ö.'yü ziyaret edeceğim" diyerek içeriye girince yaralının gerçek kimliği ortaya çıktı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren yaralı Abdulvahap Özek ile ilgili de araştırma yapan Jandarma ekipleri, Özek'in 5 yıl önce öldüğünü, hastanede yatan yaralının da hakkında 30 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan M. Ö. olduğunu tespit etti.

Her iki yaralı da savcılık talimatı ile gözaltına alındı. Kesinleşmiş hapis cezaları bulunan M. Ö. ve G. Ö. kardeşlerin tedavileri tamamlandıktan sonra cezaevine gönderileceği belirtildi.

DHA