Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda Uganda ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Yurtiçi ziyaretlerine ve konuşmalarına katılan yargı başkanlarına yönelik eleştirilere yanıt veren Erdoğan, "Yargı organının da yürütmenin de yasama organının da cumhurbaşkanıyım" dedi. Erdoğan, Almanya'da Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili yapılacak oylamaya ilişkin olarak da "Soykırım gibi bir problemimiz yok" diyerek iki ülke arasındaki ilişkilerin zedeleneceği uyarılarında bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları:

'ERMENİ SOYKIRIMI' İDDİALARI

"Dün Sayın Başbakan, Merkel ile görüşme yaptı. Ben de bugün görüştüm. Kendileri 'Elimizden gelen gayreti göstereceğiz' gibi ifadeler kullanıyor. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz yok. Biz bu konuda rahatız. Bize bu şekilde yaklaşım gösterenler aslında iki ülke arasındaki gerek diplomatik gerek siyasi, gerek askeri... Bütün bunları zedeler. Öyle zannediyorum ki bunların hepsi düşünülecektir. Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Bir karar çıkar, ondan sonra bunun değerlendirmesini gerek hükümetimiz gerek bizler beraber bunun değerlendirmesini yaparız. Ama bunun uluslararası hukukta bizi bağlayıcı hiçbir yanı da yoktur. Bunu da bilmenizi istiyorum." 

YARGI BAŞKANLARINA YÖNELİK ELEŞTİRİLER

"Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da yürütmenin de yasama organının da cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşım içine giren muhalefet hala siyaset öğrenememiş. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse 'Niye selam verdin' diye hesap soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Yasal, ahlaki olarak hiçbir yanlış yolu yoktur. Bunlara alışamadılar bugüne kadar. Daha çok devletin milletle kaynaşmasını görecekler." 

"RUSYA İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN GELİŞTİRMELİYİZ"

"Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle münasabetleri bozmak isteyen bir ülke de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetleri arzu eden bir ülkeyiz. Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Burada Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir."

CUMHURBAŞKANLIĞI KAYNAKLARINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür" sözleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının yaptığı bilgilendirmede "Cumhurbaşkanımızın, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bir pilot hatasına kurban edilmemesi gerektiği biçimindeki ifadesindeki kasıt, Rus pilotun ihlal hatasıdır" denildi.