Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Gezi olaylarının bir darbe girişimi olduğunu belirterek, "Sokaktan üç kişi toparlayarak iktidar değiştireceğini zannedenler, avuçlarını yalarlar. Geçmişte yaladılar, bundan sonra da yalamaya devam edecektir." dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı. Hamzaçebi, toplantı yeter sayısının bulunmasının ardından, AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine getirilen Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş'a hayırlı olsun dileklerini iletti.

Genel Kurul'da gündem dışı ilk sözü alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 22 metre boyundaki dünyanın en büyük Atatürk heykelinin Artvin'de bulunduğunu, ancak yeteri kadar ışıklandırılmadığını belirtti.

Bayraktutan, barajlarıyla övünülen bir şehirde Atatürk heykelinin ışıklandırılmamasını eleştirdi.

Rize-Artvin Havalimanı'nın yapılacağı yer bakımından, "Rize Havalimanı" olacağını öne süren Bayraktutan, havalimanının iki şehire de eşit mesafede bir yere yapılması gerektiğini, aksi takdirde Artvinlilerin havalimanından yararlanamayacağını bildirdi.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir de İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı gündem dışı konuşmada, sosyal medyada İstanbul'un fethinin, kendini aydın olarak tanıtan kişilerce "işgal, istila" gibi ifadelerle tanımlandığına dikkati çekti.

Özdemir, "Güya İstanbul fethedilmemiş, istila edilmiş. Büyük bir medeniyete karşı barbar bir kavim mücadele etmiş ve medenilerin elinden İstanbul'u almış gibi sözler sarf edilmiştir. Bu sözlerden üzgünüz, bu sözleri onlara iade ediyoruz." dedi.

Özdemir, Kurtuluş Savaşı'nı veren insanların da ülkelerini işgalden, istiladan kurtarmak için mücadele verdiğini belirterek, "Mandacılık anlayışının tezahürü olan bu sosyal medyadaki açıklamaları kınıyorum." diye konuştu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da kentteki işsizliğin artarak devam ettiğini, teşvik yasalarının tam olarak uygulanmadığını, Adıyaman'ın 5. bölge kapsamına alınarak, teşviklerden mağdur bırakıldığını öne sürdü.

Adıyaman'daki yatırımların Şanlıurfa'ya kaydığını savunan Yıldırım, kentin sanayi ve madencilik alanında her geçen gün geriye gittiğini anlattı.

"YASAMA, YARGI, YÜRÜTME ERKELERNİ SİYASLLAŞTIRMA GÖRÜNTÜLERİ"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı yurt ziyaretlerine yüksek yargı organlarının başkanlarının katıldığını anımsatarak, "Yargı başkanları, Sayın Cumhurbaşkanının siyasi konuşmalarını alkışlamıştır. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da 'Yargı kurum ve kuruluşları Türkiye Cumhuriyetinin en üst makamı olan cumhurbaşkanlığı makamına bağlıdır.' demiştir. Bu sözler siyaseten şuursuzluk hali olduğu gibi hukuken de çok yanlıştır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinin anayasada tanımlandığını vurgulayan Akçay, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, siyaset yapmanın ötesinde açıkça particilik yapmaktadır. Bu görüntüler yasama, yargı, yürütme erklerini siyasallaştırma görüntüleridir, yargı bağımsızlığına açıkça halel getirme görüntüleridir. Yargı erklerini temsil eden başkanların siyasi organizasyonlarda şakşakçılık yapmaktan vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz."

MHP'li Akçay, İstanbul'un fethinin yıl dönümününde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı İstanbul'daki fetih şöleninin de siyasi bir toplantıya dönüştüğünü öne sürerek, şölen sonrasında Türk bayraklarının çöpe ve yerlere atılmasını eleştirdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Gezi olaylarının üçüncü yıl dönümünün yaşandığını anımsatarak, "Milyonlar, Gezi'de başlayan onur, haysiyet direnişini sahiplenmişlerdir. Bizler, bunun olmuş, bitmiş, anılması gereken bir direniş mücadelesi olduğuna inanmıyoruz. Devam eden onurlu bir direniş olduğunu, Saray ve AKP uygulamalarına karşı milyonlar tarafından sahiplenilerek devam ettiğini düşünüyoruz. Gezi direnişini HDP olarak tekrar selamlıyoruz, direnişte şehit düşenleri saygı ve minnetle anıyoruz." dedi.

Baluken, HPD Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün, birinci derece yakınının cenazesi için Şırnak'a girmesinin de engellendiğini olayın bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini bildirdi.

Silopi'de 4 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı da sivillere yönelik her saldırı gibi kınadıklarını belirten Baluken, Silopi halkına başsağlığı dileklerini iletti.

YILDIZ SARAYI DIŞ KARAKOL BİNASI'NIN BOŞALTILMASI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gezi olaylarının yıl dönümü olduğunu anımsatarak, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından, 49 yıllığına kiralanarak, kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'nın Gezi olaylarının yıl dönümünde polis tarafından boşaltılmasının manidar olduğunu söyledi. Özel, "Gezi'nin yıl dönümünde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından bir rövanş, göz korkutma, baskıyı halkın iliklerinde, kemiklerinde hissetmesi için yapılan uygulamadır. Uygulamayı kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Özel, UNESCO tarafından Hırvatistan'da bir tiyatro festivali düzenlendiğini, buraya UNESCO'nun bütçesinden Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Vekili Zafer Kayaokay'ın festivale katıldığını aktardı.

UNESCO tarafından Türkiye'ye yollanan mektupla bu iki ismin şikayet edildiğini öne süren Özel, "Bu iki ismi, hiçbir organizasyona katılmadığı, Zagrep'te turistlik gezi yaptıkları, dil bilmedikleri için tercüman ve mihmandar talep ettikleri, hiçbir resmi etkinlikte yer almadıkları ve UNESCO'nun parasını, Türkiye'nin itibarını değersizlendirdikleri için şikayet edilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi ve hükümetten bu konuda nasıl bir tedbir, önlem ve soruşturma başlatıldığını yüce Meclis'e sunmasını arz ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da Gezi olaylarının üzerinden 3 yıl geçtiğini belirterek, iktidarları değiştirmenin tek yolunun seçim olduğunu, bunun dışındaki her yolun halka zarar vereceğini vurguladı.

Bostancı, "Sokaktan üç kişi toparlayarak, iktidar değiştireceğini zannedenler avuçlarını yalarlar. Geçmişte yaladılar, bundan sonra da yalamaya devam edecektir. Türkiye'de maalesef gerici bir tavırla parlamentodan sokağa göz kırpıldığını görüyoruz, bunu da uygun bulmuyoruz. Ben sokaktan üç kişiyi toparladım, ağaç dedim, çevre dedim, yasa dışı örgütlerle de kol kola girdim, buradan bir siyaset mühendisliği çıkartırım, tarzındaki yaklaşımları ayıplıyorum ve kınıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Özel, AK Parti'li Bostancı'nın "avuç yalamak" ifadesinin Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin anısına yapılmış ağır bir hakaret olduğunu savunarak, Bostancı'yı kınadığını belirtti.

Milletvekillerinin yerlerinden söz almasının ardından, TBMM Başkanlık Tezkeresi oylamasına geçildi. CHP'li 20 milletvekili yoklama talebinde bulundu.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yapılan iki yoklamada da toplantı yeter sayısı bulunamayınca, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

AA