Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bolu'da törenlerde 10. Yıl Marşı'nın çalınmaması talimatı veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i protesto etmek isteyen CHP'li gruba polis müdahale etti. Aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özkan'ın da aralarında bulunduğu 20 kişi gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'in yıl sonu karne törenleri 10. Yıl Marşı'nı yasakla kararını protesto etmek için, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirmek isteyen CHP'li guruba polis müdahale etti. Öğlen saatlerinde Sümer mahallesinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne doğru yürüyen 200 kişilik CHP'li grup, sokak başına kurulanan polis barikatı tarafından durduruldu. Müdürlük önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba geçiş izni vermeyen Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, göstericilere taşkınlık yapmamaları ve dağılmaları konusunda sık sık uyarılarda bulundu.

Müdürlük önüne geçemeyen grupta bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özkan ise gurup adına basın açıklaması yaptı. Özkan açıklamasında, "Cumhuriyetle sorunu olan bir Milli Eğitim Müdürü istemiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz derhal görevinden alınmalıdır. İnsanlar 10. Yıl Marşı ile ne sorunu var?" dedi.

Açıklamanın ardından ise yeniden barikatı aşmak isteyen gruba ise polis ekipleri biber gazı ve coplarla müdahale etti. Müdahale sonrası CHP'li grup ara sokaklara kaçarak dağılırken, aralarında gazetecilerin, vatandaşların ve Milletvekili Tanju Özkan'ın da olduğu 20 kişi gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

İHA