Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bomba yapımında kullanılan gübrelere getirilen yasağın üretimde ciddi bir olumsuz etkisi olmadığını söyledi. Habertürk TV'nin canlı yayınında konuşan Çelik şunları söyledi:

* Nitratlı gübre satış yasağı 2017'de sona erecek
* 6 Haziran'dan bugüne 327 bin ton nitratlı gübre yediemine alındı
* Ekilmeyen 2 milyon dönüm arazi için düzenleme yapıyoruz

* Etiyopya'dan Sudan'a kadar Nil'in geçtiği verimli topraklarda arazi kiralama yapılacağını söyledi. İlk etapta Sudan gündemde. Birçok farklı arazilerin bu ülkelerden kiralanmasında bir sakınca yok. Bizim özel sektörümüzün oralara gidip üretim yapmasının ne mahsuru var. Muhalefetin bu konuda yaptığı eleştirileri anlamıyorum.

* Türkiye'de kiralanacak arazi konusunda durum biraz daha farklı. Bir arazinin tapusu bizde olabilir. 78 milyon insanında o topraklarda hakkı olduğunu bilerek değerlendirmeliyim. Bu toprakların tapusu bireylerde olsa da bütün bu arazilerin, atıl olanların ekilmesi ile ilgili düzenlemeleler getiriyoruz.

* Çeşitli nedenlerle ekilmeyen arazileri değerlendirmek istiyoruz. Miras ya da göç nedeniyle ekilmeyen aatıl 2 milyon dönümlük arazilarin ekilmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Gerçek emekçi kesimin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. 

* Tarımsal ürünlerle ilgili fiyat açıklamak da açıklamamak da bir politikadır. Trakya'daki hasadı dün ve bugün takip ediyoruz. Fİyatlarda bir düşme var. Bugün yarın burada üreticimizin aleyhine gelişen duruma yönelik bir açıklama yapabiliriz. Trakya'da çiftçinin aleyhine gelişen tüccar davranışları söz konusu fiyatı açıklayarak bunun önüne geçmek istiyoruz. 

* Et fiyatları konusunda asıl olan havan varlığımızı artırmaktır. Sürekli ithalat ile et ihtiyacını karşıalmaya çalışırsanız bu durum sürdürülebilri. 14 milyon olan büyükbaş, 40 milyon civarındaki küçükbaş hayvan varlığını artırmayı hedefliyoruz. Hayvancılıkta kendi kendimize yetecek bir hale getirmek istiyoruz.

* TİGEM önümüzdeki dönemde hayvan üretimi hususunda damızlık üssü haline gelecek. TİGEM'in getirdiği bu damızlık hayvanları belli sayıdaki vatandaşlarımıza 7 hayvanı bedelsiz olarak vereceğiz. Kendi hayvanımızı kendimiz üreteceğiz. Uzun dönemde artık hayvan ithalarını konuşmayan bir ülke haline gelmek istiyoruz. 1 milyon ton üreten bir ülkeyiz. Acığımız 150 bin ton civarında.. Bu eksikliği absorbe edebilecek potansiyelimiz var.  Et fiyatları konusunda spekülasyon yapanlara, yapmak isteyenlere sesleniyorum sektörü elinde tutanlar yanlış iş yapmasınlar, başlarına iş gelir.

* Sektörde tahşiş ve taklit yapan işletmeler var. Bunlara ceza verdiğinizde 15 bin lira ceza veriyorsunuz. Kazancına bakıldığındab u ceza çok küçük kalıyor. Yeni bir düzenleme yapıyoruz. Bu yıl içerisinde yasalaşacak düzenleme ile bu cezalar 10 katına kadar çıkarılacak. 5 bin 6 bin denetim uzmanımızla vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini temin etmek istiyoruz. 

* Bakan Kılıçdaroğlu yanlış bir giriş ve ucuz bir siyaset ile Fransa'da tarımına katkıdan dolayı şovalşye ünvanı aldığımız belirmişti. Bu konu sayın Mehdi Eker bakanımız zamanında verilmiş olan bir ödüldür. G20 toplantısında dünya tarımına katkı yapan ülkelerin bakanlarına verilen bir ödüldür bu. O dönemdeki çalışmalarda dünya tarımına yapılan katkının takdiridir bu madalya... Fransa tarımına yapılan katkıdan dolayı verilmiş bir ödül değildir.