Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır Valiliğinden, PKK'lı teröristlerce köprünün altına ve ayaklarına tuzaklanan 300 kilogram amonyum nitrat ile hazırlanan patlayıcı düzeneğinin güvenlik güçlerince kontrollü şekilde imha edildiği bildirildi. Bitlis'in Tatvan ilçesinde de teröristlerin menfeze yerleştirdiği el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, terör örgütü PKK'nın son zamanlarda gerçekleştirdiği saldırılar neticesinde vatandaşların ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütmelerinin, seyahat etme haklarını kullanmalarının olumsuz yönde etkilendiği belirtildi.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşların her türlü terör saldırılarından korunması, seyahat etme haklarını rahatlıkla kullanması, güvenlik güçlerine yapılacak olası saldırıların önlenmesi maksadıyla her türlü tedbirin alındığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu kapsamda mayın ve el yapımı patlayıcılara ilişkin yapılan arama tarama çalışmaları esnasında Diyarbakır-Silvan karayolu üzerinde, Sur ilçesi Alabal Mahallesi'nde bulunan Pamukçay köprüsünün altına ve ayaklarına köprü altındaki beton duvar kırılarak toprak zemine tuzaklanan 10 değişik ebatta plastik bidon içerisinde yaklaşık 300 kilogram amonyum nitrat ve şeker karışımı ile hazırlanmış aktif halde el yapımı patlayıcı düzeneği, 20 birleştirilmiş pil bloğu ve 500 metre kablo ele geçirildi."

El yapımı patlayıcı düzeneğinin yola ve köprüye zarar verilmemesi, vatandaşların ulaşımına engel olunmaması amacıyla uzman ekipler tarafından emniyetli bir şekilde alınarak boş bir arazide imha edildiği ifade edilen açıklamada, patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı, bölgedeki vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamaları, seyahat özgürlüklerini kullanabilmelerini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere artan bir azim ve kararlılıkla devam edileceği kaydedildi.

BİR TON PATLAYICI

Tatvan-Van karayolunun 10. kilometresindeki Tokaçlı köyü mevkisinde terör örgütü PKK mensuplarınca menfeze yerleştirilen yaklaşık bir ton el yapımı patlayıcı, güvenlik güçlerince fark edildi.

Trafiğe kapatılan karayolunda alınan güvenlik önlemlerinin ardından patlayıcı kontrollü şekilde imha edildi.

Patlamanın şiddetiyle yolda 4 metre derinliğinde ve 30 metre genişliğinde çukur oluştu. Çalışmanın ardından karayolu tek yönlü ulaşıma açıldı.

Bölgede teröristlere yönelik operasyon başlatıldı.

AA