Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran'da düzenlenen olağanüstü kongreye katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliğinin görüntülerine ilişkin Akyurt Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

MHP Genel Merkez avukatı Yücel Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, "19 Haziran 2016 tarihinden düzenlenen sözde MHP Olağanüstü Genel Kurulu’na ilişkin olarak; toplantıya katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli bulunan Ankara 13. Noterliğinin basın yayın organlarında da oldukça geniş yer bulan ve suç teşkil eden görüntüleri üzerine, suçun işlendiği yer olan Akyurt ilçesi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur." ifadelerine yer verdi.

Bulut, MHP Genel Merkezi tarafından basın yayın organlarında yer bulan "sahtecilik" fiillerine ilişkin olarak devam edecek cezai soruşturma sürecinin de titizlikle takip edileceğini kaydetti.

Cihan Haber Ajansı'nın servis ettiği görüntülerde, Ankara 13. Noter vekilinin delegeleri görmeden işlem yaptığı, bilgisayar ortamı kullanmadan el ile kayıt aldığı, kurultayın bitmesinin ardından Whatsapp ve mail üzerinden gönderilen kimlik fotokopileriyle işlem yaptığı öne sürülüyordu.

HUKUKİ HAMLELER GELİYOR

 

Kurultayda "7 fahiş hata" yapıldığını savunan genel merkez, bunları gerekçelendirmek ve hukuken ispatlamak için harekete geçti. Parti yönetimi, bugün ilk hamlesini yaparak, Çağrı Heyeti tarafından düzenlenen olağanüstü kurultaya katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliğinin görüntülerine ilişkin, kurultayın yapıldığı Akyurt ilçesinin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Partinin hukukçuları, "delege sayısı", "kurultayın yapıldığı adres", "yasa dışı şekilde gündeme madde eklenmesi" ve "Çağrı Heyeti'nin tutumu" gibi başlıklarda tespit ettiği hataları da gerekçelendirerek yargıya taşımayı planlıyor.

Hukuki süreç sonunda, herhangi bir usulsüzlük belirlenmesi durumunda Çağrı Heyeti'nin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayın iptal edilmesinin söz konusu olabileceğini düşünen genel merkez yöneticileri, böyle bir durumda Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin çağrısıyla 10 Temmuz'da toplanacak olağanüstü kurultayın farklı bir anlam kazanacağını dile getiriyor.

Parti yönetimine göre, Çağrı Heyeti'nin topladığı kurultaya giden süreci delegeler değil, "delegelere algı operasyonu yapan" muhalifler başlattı. Muhaliflerin sürekli propaganda yaparak delegelerin kafasını karıştırdığını ve bunda da kısmen başarılı olduğunu savunan yöneticiler, yapıldığını düşündükleri "usulsüzlükler ve algı operasyonunu" ortaya çıkararak delegelere, partinin parçalanmaya çalışıldığı tezini anlatacak.