Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kuşadası Marina'ya, yolunu şaşıran genç bir caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası konuk oldu. Tekneler arasında zarar görmesinden korkan marina yöneticileri, kaplumbağayı doğal alanına döndürmek için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) haber verdi. EKODOSD ekipleri, bölgeye gelerek genç kaplumbağayı aldı. Yapılan kontrollerinde hiçbir rahatsızlığının bulunmadığı anlaşılan caretta caretta, botla güvenli bir alana götürülerek doğal yaşam alanına bırakıldı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, vatandaşların deniz canlıları konusunda gittikçe daha duyarlı davrandığını belirterek, "Özellikle paragata ve oltaya takılan kaplumbağaların misinaları kesilerek denize bırakılmamalıdır. Bu hayvanın ağzındaki oltayla beslenememesi nedeniyle ölümüne yol açan bir durumdur. Böyle durumlarda kaplumbağa tekneye alınarak, üzeri ıslak bir havluyla örtülüp hemen haber verilmelidir. Bu esnada dikkatli olunarak, kaplumbağanın çeneleri çok kuvvetli olduğundan kesinlikle ağız içine el sokulmamalıdır. Deniz kaplumbağaları üzerine yapmış olduğumuz izleme, kurtarma, ölü ve yaralı kayıtları için, bu gibi vakalarda görenlerin haber vermesi çok önemlidir. Kuşadası'nda bu konuda yeterli bir bilinç oluşmuş durumdadır. Kıyılarımızdaki oteller, dalış merkezleri, turistik işletmeler, sahil siteleri ve balıkçılarla kurulan iletişim ağı sayesinde birçok canlının kurtarılması ve kayıt altına alınması sağlanmaktadır" dedi.

KARABATAK DA KURTARILDI

Deniz kaplumbağasının doğal ortamına bırakılmasından sonra gelen başka bir ihbarı değerlendiren EKODOSD ekipleri, bu kez bir karabatak için seferber oldu. Dalgıç Selçuk Arı'nın bir koy içinde uçamayan karabatak gördüğünü söylemesi üzerine bölgeye giden EKODOSD üyeleri, ölmek üzere olan kuşu tekneye aldı. Her iki ayağına ve kanatlarına oltaların battığı, misinaların hareket etmesini engellediği karabatağın üzerindeki olta ve misinalar temizlendi. Pansumanları yapılan Karabatak, yine denize bırakıldı.

MİSİNA UYARISI

EKODSOD Başkanı Sürücü, amatör balıkçıları kopan misina ve oltaları için uyardı. Sürücü, "Ne yazık ki bölgedeki kayalık alanlarda olta atanlar, misinaları kayalara takıldığında kesip gidiyor. Sualtında pek çok misinalı olta bulunuyor. Karabatak'ta olduğu gibi birçok kuş, bu tür oltalara yakalanmakta ve birçoğu bu yüzden yaşamını kaybetmekte, sualtı canlıların da hayatı tehlikeye girmektedir" dedi.

DHA