Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Birlik Vakfı Bursa Şubesinde düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük bir misyona sahip olduğunu, 776 bin kilometrekareden ibaret olmadığını söyledi.

Hiç durmadan hizmet etmek gerektiğini belirten Kahraman, "Bizim siyasi hudutlarımız, belli bir kilometreyle ifade ediliyor ama bizim bir de gönül hudutlarımız, gönül coğrafyamız var. Bütün dünya bizim önderliğimizi bekliyor." diye konuştu.

Gittiği birçok ülkede Osmanlı Devleti'ne, Türkiye'ye ait yadigarlarla karşılaştığını anlatan Kahraman, "Dışarıda öyle bir itibarımız var ki fevkalade ve Türkiye'yi santimetre santimetre, adım adım takip ediyorlar." ifadelerini kullandı.

Kahraman, Türkiye geliştikçe bazı ülkelerin de sıkıntılarını çoğalttığını dile getirerek, "Tabii 'Türkiye büyüyor, büyümesin; Türkiye'yi önder bekleyen bir dünya var, ümitleri boşa gitsin' diyenler var. Biz kendimize güveneceğiz, bu söylenenlere kanmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR

İçişleri Bakanı Efkan Ala da "Geçtiğimiz yüzyıldaki düzen, içinde bulunduğumuz yüzyılda anlaşılıyor ki ciddi bir sarsıntı geçirecek. Belki de yeknesak olacak, yok olacak. Çünkü şu anda Ortadoğu'da bütün sistemler, çatırdıyor." dedi.

Ala, her sandık ortaya geldiğinde istikrarsızlık tereddütü yaşanmasını istemediklerini belirterek, "Başkanlık sistemine Türkiye'nin ihtiyacı var. Sandıktan artık mutlak suretle istikrar çıksın ve demokrasi, bu istikrar içinde ekonomiyle birlikte yol alsın diye bu tartışmaları gündeme getiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AA