Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Çiğdemin tadını çıkar ama kordonun keyfini kaçırma' sloganıyla halkı çekirdek kabuklarını çimlere atmaması konusunda uyarmasına rağmen, sonuç alınamadı.

İzmir'de sıcaktan bunalanlar, denizin serinliğini hissetmek için Kordon'daki yeşil çimlere oturuyor. Alsancak Vapur İskelesi önünden, Cumhuriyet Meydanı'na kadar 53 bin metrekarelik alanda gençler, çocuklar, aileler çimlerin üzerinde soğuk içeceklerini yudumluyor ve çekirdek çitliyor.

İzmir'de 'çiğdem' olarak bilinen çekirdek kabukları ise çimenlerin üzerine atılıyor. Bu özensizlik, yeşil çimleri adeta çekirdek tarlasına çevirdi. İşçiler sabahtan akşama kadar çimenlerin arasına giren çekirdek kabuklarını toplamaya çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Çiğdemin tadını çıkar üma Kordon'un keyfini kaçırma' sloganıyla halkı çekirdek kabuklarını çimlere atmaması konusunda uyarıcı video ve afişler hazırlamasına rağmen sonuç alamadı. Çevreye duyarlı kişiler ise bu sloganın çekirdek tüketimini ve satışını özendirdiğini öne sürerek, kaldırılmasını istedi.

İHA