Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İçişleri Bakanı Efkan Ala, şehit aileleri ile gaziler onuruna düzenlenen Vilayetler Evi'ndeki iftar programındaki konuşmasında, terörle mücadelede küresel iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Atatürk Havaalanı'nda yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden ve yaralanan birçok miletten ve dinden insan olduğuna dikkati çeken Ala, saldırıyla ilgili devam eden soruşturmada çok önemli bilgi ve bulgular elde edildiğini belirterek, "Bu meselelere biz Türkiye'nin kendisine yakışır biçimde yaklaşıyoruz." diye konuştu.

Doğu'daki 12 yerleşim birimindeki temizlikten sonra kırsal kesimde büyük bir operasyon yürütüldüğünü belirten Bakan Ala, terör örgütü ile uyuşturucu ticareti arasında bağlantı olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Terör örgütünün milleti zehirlemek için kırsalda uyuşturucu yetiştirdiğini söyleyen Bakan Ala, yapılan operasyonlar kapsamında 42.8 milyon kök kenevir bitkisinin söküldüğünü, 8.8 ton esrar ele geçirildiğini kaydetti.

Söz konusu operasyonlar kapsamında 18 ton patlayıcı maddenin de yakalandığını ifade eden Ala, "Aslında biz sadece terör örgütü ile mücadele etmiyoruz. Bir uyuşturucu şebekesiyle mücadele ediyoruz. Uyuşturucuyla ile terörü birlikte götürenlerle mücadele ediyoruz." dedi.

AA