Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanlığınca 21 Mayıs'ta yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) sonuçlarını araştırmaya başladı. Merakla beklenen Parasız Yatılılık ve Bursluluk sonuçları açıklandı. İşte 2016 PYBS sonuçları...

2016 PYBS BURSLULUK SONUÇLARI AÇIKLANDI

913 bin 727 öğrencinin başvurduğu Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 21 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Sınava başvuran öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği PYBS sonuçları açıklandı.

2016 PYBS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

11'nci sınıfların Parasız Yatılılık için pansiyonlu okul ve bursluluk tercihlerinin alınması işlemleri ise 01-14 Ağustos 2016 tarihinde yapılacak. Yapılan tercihlerin neticesinde pansiyonlu okulara yerleştirme sonuçları ise 25 Ağustos Perşembe günü duyurulacak. Öğrenciler, sınav sonuçlarını, T.C Kimlik Numaraları ve doğum tarihlerini girerek öğrenebilecekler.

KONTENJAN DAHİLİNDEKİ ÖĞRENCİLERE ÖNCELİK VERİLECEK

PYBS dahilinde Burs ve Yatılı Okul için kabul edilecek öğrencilerin, mevzuata göre öncelikli olarak Öğretmen Çocuğu Kontenjanı, Okul Yok Kontenjanı ve Korumaya Muhtaç Çocuk Kontenjanı'ndan seçileceği belirtilmektedir.

Öğretmen Çocuğu Kontenjanı
Anne veya babanın MEB’e bağlı resmî okullarda (14/7/1965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi sözleşmeli öğretmenler dâhil) öğretmen olarak görev yaptığına, emekli olduğuna veya görevde iken ya da emekli olduktan sonra vefat ettiğine dair belge istenecektir.

Durumu uygun olmayanlar için bu bölüm e-Okul sisteminde kapalı olarak gelecektir. Anne veya babası öğretmen olup boşanan öğretmenlerin çocukları da öğretmen çocuğu kontenjanından başvurabileceklerdir. Maddî durum tespitinde Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösterir Beyanname çocuğun velayetinin olduğu ebeveyn tarafından doldurulacaktır.

Okul Yok Kontenjanı
Ailenin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul veya imam hatip ortaokulu (taşımalı eğitim kapsamında olanlar dâhil) bulunmayanlardan durumlarını gösterir il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinden alacakları belge istenecektir.

Korunmaya Muhtaç Çocuk Kontenjanı
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren ve yetiştirme yurtlarından gelen veya aynı kanunlar gereğince haklarında tedbir kararı verilmiş olan öğrencilerden durumlarını gösterir belge istenecektir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç sınava müracaat edecek bütün öğrencilerden “ Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” istenecektir.

Başvuru şartları altındaki tüm maddeler için verilen beyanlar ve belgeler okul müdürünün, ilgili müdür yardımcısının veya görevlendirilen bir müdür yardımcısının başkanlığında, en az 2 (iki) üye öğretmenden oluşan bir komisyon oluşturulacaktır. Bu komisyon tarafından, maddî durumları 2015 Malî Yılı için tespit edilen miktarı geçmeyen ve kontenjanla ilgili durumunu belgelendiremeyen öğrencilerin başvurularının incelenip gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra “diğer çocuk” kontenjanından müracaatları sağlanacaktır.