Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Kısıklı'daki konutu önünde vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların "idam isteriz" sloganları üzerine "Demokrasilerde halk ne diyorsa karar odur. Öyle zannediyorum ki bu konuyu hükümetimiz ana muhalefeti, muhalefetiyle görüşmek suretiyle bir karara mutlaka varacaktır" dedi.

Cumhuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kısıklı'daki konutunun önünde toplanan kalabalığa seslendi.

Erdoğan'ın yanında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da olduğu görülürken Erdoğan, vatandaşların "idam istiyoruz" şeklindeki sloganları üzerine "Demokrasilerde halk ne diyorsa karar odur" dedi.

"Öyle zannediyorum ki bu konuyu hükümetimiz ana muhalefeti, muhalefetiyle görüşmek suretiyle bir karara mutlaka varacaktır" diyen Erdoğan "Bu kararı fazlada geciktiremeyiz. Bu ülkede devlete darbe yapanlar bunun bedelini ödemek durumundadır. Bu iş bu kadar ucuz değildir ve şu anda gerek Amerika gerek Batı hepsine hükümetimiz yazılı mesajlarını gönderiyor, bütün belgeleriyle göndereceğiz. Gerek Pensilvanya'daki o zat, teröristbaşı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün başı, bunu Amerika'dan isteyeceğiz. Dostlarımızın da tavrını göreceğiz" dedi.

Batı ülkelerindeki FETÖ üyelerine ilişkin de girişimlerin olacağını belirten Erdoğan, devamla şöyle konuştu; "Batı ülkelerinde olanları (FETÖ üyeleri) isteyeceğiz. Bakalım ne yapacaklar? Gönderecekler mi, göndermeyecekler mi? Bunların hepsi bir sınamadır. Bu sınamadan kim nasıl çıkacak onu da göreceğiz."

"ORTAYA KOYULAN BİRLİKTELİĞİN BUNDAN SONRA DA OLACAĞINA İNANIYORUM"

Yasama, yürütme ve yargı organlarının çok daha koordineli çalışacağına inandığını vurgulayan Erdoğan daha sonra "Bu darbe girişiminin olduğu bugünlerde gerek Anayasa değişikliği konusu gerekse bu tür darbe girişimlerine karşı atılacak önemli adımlar noktasında bunun partiler arasında bir ortak payda olduğunu görüyor ve tüm liderlerin parlamentoda o ortaya koydukları birlikteliğin bundan sonra da olacağına inanıyorum. Gerek emniyet teşkilatımızın gerekse askerimizin içindeki bunlara bulaşmamış askerimize, yargımıza çok teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde dik durdular, eğilmediler, bükülmediler ve görevlerini yaptılar" diye konuştu.

İHA