Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mersin'de darbe girişiminde bulundukları iddiasıyla ile gözaltına alınan aralarında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın da bulunduğu 7'si asker, 1'i sivil memur 14'ü polis 22 kişi adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler, emniyetteki sorgularının ardından sabah saatlerinde sağlık kontrolü için Mersin Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Bu sırada polis geniş güvenlik önlemi alarak hastanenin acil kısmı ile hastane önündeki yolun bir kısmını trafiğe kapattı.

Daha sonra Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Deniz Binbaşı İlhan Tabur, Deniz Yüzbaşı Tuncay Kabukcı, Deniz Astsubay Başçavuş Hakan Öğüt, Deniz Uzman Çavuş Mehmet Şimşek, Deniz Astsubay Üstçavuş Mehmet Emin Toker, Deniz Uzman Çavuş Serkan Açar, sivil memur Kadir Nevzat Yontgan ile polislerden emekli 2'nci sınıf Emniyet Müdürü Salim Yavuz, 3'üncü sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, 4'üncü sınıf Emniyet Müdürleri Selahattin Akçay, Yaşar Şimşek, İsa Karabudak, Emniyet Amiri Bekir Polat, Emniyet Müdürü Recep Yıldız, daha önce ihraç olan Emniyet Amiri Koray Gün, Başkomiser Süleyman Akçin, Komiser Yardımcıları Seydi Vakkas Fidan, Mustafa Uyanık, polis memurları İrfan Tellioğlu, Seren Kesici ve Mustafa Gezginci hastaneye alındı.

POLİS ELİYLE YUKARI KALDIRDI

Bu sırada polis, şüphelilerin başlarını aşağıya eğmelerine izin vermeyerek eliyle yukarı kaldırdı. Polis ve askerlerden bazıları kendilerini görüntüleyen gazetecilere darbeci olmadıklarını söyledi. Sağlık kontrolünün ardından 22 şüpheli geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi ve arka kapıdan içeri alındı.VALİNİN GÖZALTINA ALINMASINI İSTEMİŞTİ

Darbe girişimi sırasında kendisinin sözde 'Sıkıyönetim garnizon komutanı' olduğunu belirten Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, jandarma ve emniyet yetkililerini arayarak Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve kaymakamların gözaltına alınmasına karar verdiğini söylemişti. 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen de kendisini sözde 'Sıkıyönetim komutan yardımcısı' ilan edip, polis telsizini korsan bildiri yayınlaması için Tuğamiral Demirhan'a vermişti.VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Mersin Valiliği'nden konu ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Mersin'de çeşitli rütbelerde 257 emniyet mensubunun görevden uzaklaştırıldığı, adli yargı mensuplarından 75 hakim ve savcının görevlerinden uzaklaştırıldığı, bunlardan 11'inin tutuklandığı, ayrıca 6 Vali yardımcısı ile İl Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan 3 personelin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Açığa alınan Vali Yardımcılarının ise Ali Katırcı, Eyüp Sabri Kartal, Ogün Bahadır, Şükrü Yıldız, Veysel Özgür ve Mehmet Kurt olduğu belirtildi.

DHA