Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Başbakan Binali Yıldırım Gürcü mevkidaşıyla birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu ve sonrasında soruları yanıtladı. İşte Yıldırım'ın konuşmasından satır başları: 

Olay geçmiştir. Türkiye'de hayat normale dönmüştür ve gerek ekonomik göstergeler gerek piyasa gerek ticari hayat aynen hiçbir kesintiye uğramadan devam etmektedir. Bu menfur olaydan dolayı hiçbir ülkeyle dış ilişkilerimizde, ekonomik ilişkilerimizde en ufak bir sarsıntı olmadı, en ufak bir tereddüt yaşanmadı. Demokrasimiz, siyasi kurumlarımız, devlet kurumlarımız hiçbir kesintiye uğramadan normal faaliyetlerini sürdürdüler. Bu durum gelişmiş demokrasinin, oturmuş siyasi kültür ve kurumların, güven ve istikrar içindeki büyük Türkiye'nin bir göstergesidir.

Halkın gücü galip gelmiştir. Bütün bunlar yapıldıktan sonra, 'Tamam, olan oldu bırakalım herkes yerinde kalsın' diyecek halimiz yok. Gereği yapılıyor. Bu işin içinde öyle veya böyle bulunmuş herkes ayıklanacak, hak ettikleri sonuca katlanacak. Yaptığımız budur.

Pazartesi sanki darbe olmamış gibi, Türkiye'de göstergeler hangi seviyedeyse o seviyede olmaya devam etti. 

Türkiye büyük bir devlet, Türk milleti büyük bir millet, Türk milletini sınamaya kalkmak en büyük çılgınlıktır. Bu çılgınlığı yapanlar sonucuna katlacaklar. Merhamet sahibiyiz ama ne zaman? Merhamet ancak ve ancak hak edene karşıdır.

Vatandaşının üzerine tankları süren, havadan bombadan yağdırana merhamet yoktur. Burada adalet vardır. Adalet gereğini yapacaktır. Bir daha sittin sene böyle bir işe kalkışılmayacağı kanaati toplumda yerleşecektir. 

Türkiye, bir yandan Avrupa'yla entegrasyon sağlarken, bir yandan da komşularını gittikçe arttıran bir ülkedir. Türkiye, geçmiş asrın yöntemleriyle şekil verilecek bir ülke olmaktan çoktan çıkmıştır.