Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan hakim ve savcılardan şu ana kadar 70'i tutuklanırken, 30'u serbest bırakıldı.

Bakırköy cumhuriyet başsavcıvekilleri tarafından ifadeleri alınan 99 hakim ve savcı, tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Bakırköy sulh ceza hakimliklerine sevk edildi. İfadesi alınan bir kişi ise savcılıktan serbest kaldı.

Nöbetçi Bakırköy sulh ceza hakimlikleri, 70 hakim ve savcının tutuklanmasına karar verdi. 29 hakim ve savcının ise adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmedildi. Tutuklananlar arasında eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer de bulunuyor.

Haklarında gözaltı kararı olan hakim ve savcılardan 2'sinin Bakırköy Adalet Sarayı'nda işlemleri devam ediyor.

Tutuklanan hakim ve savcılar cezaevine gönderildi.

HSYK tarafından FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, Bakırköy cumhuriyet başsavcıvekillerinin talimatıyla İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde görevli 45, Bakırköy Adalet Sarayı'nda görevli 60 ve Küçükçekmece Adliyesi'nde görevli 35 olmak üzere, 140 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verilmişti.

NESİBE ÖZER'İN İFADESİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer'in ifadesinde, "Hukukçu kimliğimle olaylara baktım. Ancak yabancısı olduğum Ankara'daki yapılanmanın örgütlenme şekli ve Ankara bürokrasisini tanımamam nedeniyle diğer üyelerin özellikle bakanlık bürokrasisinden gelen İbrahim Okur'un aktif yönlendirmesiyle birçok şekillenmenin oluştuğunu düşünüyorum" dedi.

AA