Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Darbe girişimi sırasında saldırıya uğrayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatilini yaptığı Marmaris'teki otelde çatışma izleri saldırının boyutunu gözler önüne serdi.

Darbeci askerlerle, yaklaşık 4 saat süren çatışma sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesiyle kaldığı villanın hemen yanındaki, ziyaretçilerini kabul ettiği günün yaklaşık 4 saatini geçirdiği çalışma ofisinin de büyük zarar gördüğü ortaya çıktı.

Saldırıda otelin hasar gören bölümlerinin kısa sürede onarılıp hizmete alındığı belirtildi. Tüm bu olaylar sonrasında müşterilerin oteli terk etmediği gibi artan bir talep de alındığı kaydedildi. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grup askerin 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdikleri darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatil yaptığı Marmaris, merkez durumuna geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CNN Türk ekranlarına çıkıp, halka direniş için alanlara inme çağrısı yaptığı Grand Yazıcı Otel, darbecilerin hedefi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın otelden ayrılmasından kısa süre sonra darbeci SAT ve MAK timleri, 4 helikopterle bölgeye ulaştı.

Burada saatlerce süren çatışmalardan sonra iki polis şehit oldu. Saldırıya katılan darbeci askerler ise helikopterlerin alçalamaması üzerine kaçamadıkları için ormanlık alana girip izlerini kaybettirmeye çalıştı. Bölgede arama çalışmaları da 9'uncu gününde aralıksız devam etti.

CUMHURBAŞKANIN ÇALIŞMA OFİSİ DE BÜYÜK ZARAR GÖRMÜŞ

Saatler süren saldırı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ailesiyle kaldığı villanın yanısıra, çalışma ofisi ve otelin diğer bölümleri de büyük zarar gördü. Saldırı sonrasındaki ağır hasarın izleri de elde edilen görüntülerde ortaya çıktı. Otelde korumaların kaldığı bölümdeki odalarda önemli derecede hasar oluştu. Saldırıda zarar gören alanlardan birisi de, Cumhurbaşkanının tatili boyunca gün içerisinde konuklarını kabul ettiği, danışmanlarıyla toplantılar yaptığı, kaldığı villanın hemen yanındaki çalışma ofisi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için sadece tatili boyunca kullanması için hazırlanan 3 oda 1 salon şeklindeki otel bölümünün cep telefonuyla çekilmiş görüntüleri de ilk kez ortaya çıktı. Görüntülerde, çalışma ofisinin hemen her odasında çatışmadan kalma kurşun izleri yer aldı.

Cumhurbaşkanının makam olarak kullandığı odadan namaz kıldığı bölüme, konuklarının beklediği alanlara kadar her yerde bulunan kurşun izleri, Muğla Olay Yeri İnceleme ekiplerince tek tek tespit edildi, en ince ayrıntılarına kadar araştırıldı. Otelin bu bölümleri görüntülenip savcılık talimatıyla kapatıldı.

YARALAR SARILDI, MÜŞTERİ TERK ETMEDİ

Önceki cumayı cumartesiye bağlayan gece tarihe tanıklık edilen otelin hasar gören bölümleri kısa sürede onarıldı. Tekrar hizmet vermeye hazır hale getirdi. Saldırıda büyük korkunun yaşandığı otelde, müşteriler beklendiği gibi tatillerini yarıda kesip gitmediği gibi, otele tatilci ilgisinin arttığı da belirtildi. Olay gününden sonra özellikle Türk müşteriler otele tatil için giriş yaptı, rezervasyon iptali yaşanmadı. Oteldeki canlılık, havuz başında, deniz kıyısında ve sosyal alanlarda kalabalık ve hareketlilikle kendini gösterdi.

DHA