Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Fetullah Gülen'in iadesinin yabancı istihbarat birimleriyle irtibatları olduğu düşünüldüğünde, iadesinin sadece onunla ilgili bir mesele olmadığını belirtti.

MİT MÜSTEŞARI İLE GÖRÜŞMÜŞ

Özel bir televizyon kanalında konuşan Nabi Avcı, darbe girişimine ilişkin MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile telefonda görüştüğünü belirterek, kendisinden yerinin değiştirilmesinin istendiğini anlattı.

O geceyi İstanbul sokaklarında araçla tur atarak geçirdiğini ifade eden Avcı, son zamanlarda istihbarat anlamında çok sayıda ihbarlar geldiğini bildirdi.

GÜLEN'İN İADESİ

Fetullah Gülen'in iadesinin, Amerika'nın istihbarat yapılanması içerisindeki bir grubun da tasviye edilmesi anlamına geldiğini belirten Bakan Avcı, şunları kaydetti: "Çünkü Amerikan istihbaratının içindeki o grup, kimse onlar, bu vesileyle büyük bir darbe yemiş oldular. Oradaki istihbaratın kendi içindeki güç mücadelesinde de kritik bir öneme sahip onun iadesi. Amerikan istihbaratının içerisinde veya başka istihbaratın içerisinde sadece Amerikan istihbaratı olarak düşünmeyelim. Pek çok istihbaratın bunları kullanışlı bir enstrüman olarak yedekte tuttuklarını ve zaman zaman devreye soktuklarını görüyoruz. Bunların yabancı istihbarat birimleriyle olan irtibatlarını düşünürsek, iade süreci sadece onunla ilgili bir mesele olmaktan çıkar."

CİHAN