Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği 22 Temmuz Cuma günkü toplantısında, “Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi” AK Partili meclis üyelerinin oyçokluğuyla kabul edildi.

Alınan karara göre, toplu taşıma aracı kullanacak ve belirtilen standartları sağlayacak şoförlere Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi verilecek.

Söz konusu belgelere sahip öğrenci ve personel servis araçlarına 10 yıl süreli Servis Taşımacılığı Kartı ve Güzergâh Kullanım İzin Belgesi sunulacak.

Geçmiş dönem taşımacı kategorisinde bulunanlar, Servis Taşımacılığı Kartı’nı devredemeyecek, yeni alanlar 2 yılın sonunda kartını devredebilecek.

Yeni taşımacılara minibüs ve otobüsler için 40 bin lira bedel belirlendi. Geçmiş dönemde servis taşımacılığı yapıp bırakanlar ise, 20 bin lira ödemek şartıyla bu hizmetten yararlanıp servisçilik yapabilecek.

"TEKELLEŞMEYE KARŞIYIZ"

Karara ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, “Plaka tahdidi yok, tekelleşmeye karşıyız. Yeni bir servis aracı olan vatandaşımız da bu hizmetten yararlanmak için belediyeye müracaat edebilir” dedi.