Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün'ü resmi törenle karşıladı. Düzenlenen ortak basın toplantısında Dr. Fazıl Küçük'ün vasiyetinin yerine getirildiği vurgusu yapıldı. KKTC Başbakanı Özgürgün, "KKTC'de FETÖ/PDY operasyonu yapılır mı" sorusu üzerine "21 Temmuz'da FETÖ/PDY örgütünü terör örgütü listesine dahil ettik ve faaliyetlerini yasakladık. En küçük bir hareketin değerlendirilmesi konusunda mutabık kaldık. En küçük ipucunu gözden kaçırmadan derhal müdahale edilmesi konusunda güvenlik kuvvetlerimiz yetkilidir" dedi. Başbakan Yıldırım da KKTC'deki barış kuvvetlerinin durumuna ilişkin olarak, "Barış Kuvvetleri'yle ilgili proje yok. Onlar yerinde kalacaklar. Onlar adanın güvenliğini sağlıyorlar" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hüseyin Özgürgün'ü Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı.

İstiklal Marşı'nın çalınmasının ardından Özgürgün, tören kıtasını 'Merhaba Asker' diyerek selamladı. İki isim, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Görüşmelerin ardından ise ortak basın toplantısı düzenlendi. 

BİNALİ YILDIRIM: DR. FAZIL KÜÇÜK VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİK

Başbakan Yıldırım, basın toplantısında, Kıbrıs'a su projesiyle ilgili olarak, "Kıbrıs'ın efsana ismi Dr. Fazıl küçük'ün vasiyeti vardı. Kıbrıs'a su geldiğinde, anavatandan gelen su ile buluşturun demişti. Kıbrıs'a Akdeniz'in altından akıtılan sular, içme suyu, kullanma suyu olarak hizmet vermeye başladı. Dr. Fazıl Küçük'ün vasiyeti de yerine gelmiş oldu" dedi. 

Kıbrıs'taki barış sürecini değerlendiren Yıldırım şunları söyledi:

"Kıbrıs sorunun yıllardır devam ettiğini biliyoruz. BM öncülüğünde çözüm arayışı devam ediyor. Ümit ederiz ki bir çözüm elde edilir. Adil, eşit temsile dayalı, her iki kesmin hukukunu teminat altına alan, KKTC'de güvenlik endişesi olmayan bir düzenden bahsediyoruz. Mevcut durum sürdürülecek şekilde değildir. KKTC yok sayılmış, izolasyona tabi tutulmuştur. Bunun sürdürülebilir olmadığı aşikardır. Kıbrıs Türkünün haklı davasını anlatmaya devam edeceğiz. Çözüm gerçekleşsin veya gerçekleşmesin bir daha bir maceraya izin verecek altyapıya Türkiye müsaade etmez. Biz barış istiyoruz, biz birlikte yaşanmasının, adanın gelişmesini büyümesini istiyoruz. Kafalarının arkasında farklı projeler olanlar bilsin ki Türkiye yine Kıbrıslı kardeşlerinin yanındadır."

Başbakan Yıldırım, konuşmasında, "Kıbrıs'ta ekonomiden, turizme, altyapıdan, eğitime birçok alanda kapsamlı işbirliği projelerimiz var, birer birer hayata geçiriliyor. Sulama projeleriyle toprağı suyla buluşturup bolluk bereketi Kıbrıs halkının geleceği için sağlamış olacağız" dedi. 

HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN: ANAVATANIN HER AÇIDAN GÜÇLÜ, İYİ, SAĞLIKLI OLMASI ÖNEMLİ

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, "Anavatan Türkiye'nin her açıdan çok iyi, güçlü ve sağlıklı olması her şeyden önemlidir" dedi. 

Özgürgün konuşmasında, "Biz anavatan Türkiye'ye resmi ziyaretimizin tarihini belirlemiştik. Sayın Başbakan'a başarılar diliyorum. Karşılıklı teamül gereği resmi ziyaretlerimiz var. Kardeşlerin buluşması şeklinde değerlendiriyoruz bu ziyareti. Bu sıcak karşılama için yürekten teşekkür ediyorum" dedi. 

15 Temmuz darbe girişimine tepki gösteren Başbakan Özgürgün şunları söyledi:

"Geçtiğimiz hafta yaşanan demokrasi dışı olaylar dolayısıyla üzüntülerimizi belirtiyor, yüce Türk milletine geçmiş olsun diliyorum. Faşist Yunan darbesinin 15 Temmuz 1974'te yarattığı kaos ve sıkıntı, 20 Temmuz'da anavatanın müdahalesiyle Kıbrıs'a barış ve özgürlüğü getirmişti. Biz yıllardır anlaşmaya varmak için çalışıyoruz. 15 Temmuz 1974 sonrası adada bir olay olmadığı gibi huzur ve güven ortamı içinde hem Kıbrıs Türkleri hem de Kıbrıs Rumları refaha ulaşmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti demokrasisine karşı yapılan müdahalede canlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. KKTC'nin en büyük destekçisi Türkiye'dir. İlişkilerimizdeki tarihel, kültüren birlikteliğinin geliştirilmesinin yanında diğer alanlarda işbirliğinin ilerletilmesi gündemimiz olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, yaşanan çözüm süreçlerine en büyük desteği vermiştir. Anavatan Türkiye'nin her açıdan çok iyi, güçlü ve sağlıklı olması her şeyden önemlidir."

Kıbrıs'a su projesinin adaya barışı getireceğini söyleyen Hüseyin Özgürgün, "Su projesiyle ilgili 80 kilometre deniz geçişiyle Torosların suyunu Kıbrıs'ın topraklarıyla buluşturmuştur. Su projesi tarihte dönüm noktasıdır. Kıbrıs Türk halkının çok büyük bölümüne ulaşmıştır. Dr. Fazıl Küçük, 1940'lardan başlayan bu özlemine de yıllar sonra kavuşmuştur. Bu su Kıbrıslı Rumlara da, Kıbrıs'ta barış suyu olarak verilecektir. Çok büyük projedir. Sayın Başbakan'a yürekten teşekkür ediyorum" dedi. 

SORU-CEVAP

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KKTC'deki askeri birliklere yönelik olarak FETÖ/PDY operasyonunun düzenlenip, düzenlenmeyeceği yönündeki soru üzerine, "Barış kuvvetleriyle ilgili proje yok. Onlar yerinde kalacaklar. Onlar adanın güvenliğini sağlıyorlar" dedi. 

Su projesi dışında yeni bir "sürpriz" proje olup olmadığını soran bir gazeteciye Başbakan Yıldırım, "Biz de çılgın projeler var. Zamanı gelince açıklarız" karşılığını verdi. 

BM gözleminde KKTC ile Güney Kıbrıs arasında gerçekleşen barış görüşmelerine de değinen Binali Yıldırım, "Biz yapıcı davrandık. Oyun bozan Rum tarafının son şansıdır. Bu şansı da iyi değerlendirmelerini tavsiye ederiz" ifadelerini kullandı. 

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, "KKTC'de FETÖ/PDY operasyonu düzenlenir mi" sorusuna şu cevabı verdi:

"Hükümetimiz göreve başladıktan sonra iki aylık süre geçti. Biz daha önce herhangi bir şekilde böyle bir tehlikenin, talebin olmasın, bu talebin bize ulaşması konusunda bilgi sahibi değildik. 21 Temmuz'da FETÖ/PDY örgütünü terör örgütü listesine dahil ettik ve faaliyetlerini yasakladık. En küçük bir hareketin değerlendirilmesi konusunda mutabık kaldık. En küçük ipucunu gözden kaçırmadan derhal müdahale edilmesi konusunda güvenlik kuvvetlerimiz yetkilidir. Toleransımız yoktur. KKTC'de böyle bir hususla ilgili yapmış olduğu tüm faaliyetler, değerlendirilerek müdahalelerde bulunuluyor. Bu değerlendirmeler devam edecektir."