Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bütün bu parazitleri temizleyecek, bütün bu millet düşmanı, vatan düşmanı, din düşmanı, ülke düşmanı olan hainleri ve onların iş birlikçilerini, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden temizleyecek ama ondan da önemlisi Türkiye’de bir daha darbe olmayacak şekilde sivil, asker ilişkileri sistematik bir şekilde düzeltilecek." dedi.

Kurtulmuş, FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında Türkiye’deki demokrasi nöbetlerine destek vermek için gelen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ı, Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kabulde yaptığı konuşmada, Yağcılar ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, "Mahir Yağcılar Bey ve arkadaşlarımız, Kosova’daki Türkleri temsilen, bütün Kosova’yı temsilen darbeden sonra, 'geçmiş olsun' temennisinde bulunmak için geldiler. Sizlerin dualarını, desteklerini her zaman hissediyoruz, hissetmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin ilk anından itibaren önce yakın coğrafyadaki Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Balkanlar, Kafkaslar ve dünyanın her yerinde bulunan hem Türk toplumu hem de Türkiye dostlarının bu darbeye karşı çıkmış olmasının büyük bir övünç vesilesi olduğunu belirten Kurtulmuş, Kosova halkına da teşekkür etti.

Kurtulmuş, "Kosova’da da vatandaşlar sokaklara çıkarak, dualar ederek, Türkiye’de darbenin bir an evvel sonlanması ve Türkiye’de seçilmiş cumhurbaşkanımızın öncülüğündeki Türkiye’deki demokratik sistemin işlemesi için dua ettiler." diye konuştu.

15 Temmuz’un, Türkiye ve Türkiye dostları için önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu darbe başarılı olsaydı, Allah muhafaza, Türkiye’nin belki uzun yıllar, yakın coğrafyasındaki bütün dostlarıyla arasındaki ilişkiler ciddi bir türbülansın içine girecek ve belki de bozulacaktı. Dolayısıyla bu kapsamda bize destek veren bütün dostlarımıza, Kosova’daki dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu ziyaretiniz bize ayrıca bir güç vermiştir. Bu anlamda da duanızın, desteğinizin devam etmesini istiyoruz. Kosova’dan gelip Ankara’da, demokrasi nöbetinde yer almanız, Beştepe ve Kızılay’da, demokrasinin yanında yer aldığınızı belirten duruşunuz dolayısıyla da çok teşekkür ediyorum. Türkiye inşallah bütün dostlarıyla birlikte bu bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir."

"DARBEYİ ÜRETEN UNSURLAR ORTADAN KALDIRILACAK"
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, milletin, iradesine sahip çıktığını ve bir destan yazdığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın cesaret ve kararlılığının, milletin de verdiği bu büyük desteğin Türkiye için çok büyük bir kazanım elde etmeye vesile olduğunu da ifade etmek isterim. Bundan sonra bir kere bu darbeci teröristler, Türkiye’de devletin içerisinden temizleneceği gibi bundan sonra hiç kimsenin aklının ucundan dahi bir darbe yapmayı geçiremeyeceği şekilde sistemi demokratikleştireceğiz. Bunun başlangıcı da yarın burada Çankaya Köşkü’nde yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısı olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bütün bu parazitleri temizleyecek, bütün bu millet düşmanı, vatan düşmanı, din düşmanı, ülke düşmanı olan hainleri ve onların iş birlikçilerini, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden temizleyecek ama ondan da önemlisi Türkiye’de bir daha darbe olmayacak şekilde sivil, asker ilişkileri sistematik bir şekilde düzeltilecek. Darbeyi üreten bütün unsurlar ortadan kaldırılacak. Türkiye’de silahlı gücün tek bir elde toplanmasının önüne geçilecek ve özellikle bir zihniyet dönüşümünün sağlanması için gerekli adımlar kararlılıkla ve cesaretle atılacaktır. Derler ya, 'Her şerden bir hayır çıkar.' Bu darbe teşebbüsünden inşallah bir hayır çıkacak ve Türkiye daha demokratik bir ülke olarak yoluna devam edecektir."

"BÖYLE BİR GİRİŞİM KABUL EDİLEMEZ"
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da darbe girişiminden dolayı Kosovalıların ve Türk toplumunun üzüntü duyduğunu ve darbeye karşı olduklarını belirten Yağcılar, "Böyle bir girişim kabul edilemez." dedi.

"Bizler de Kosova’da parti olarak, toplum olarak sesimizi duyurduk, 'darbeye hayır' dedik, milli iradeyi destekledik." ifadesini kullanan Yağcılar, şunları söyledi:

"Dün akşam hem Kızılay hem de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki nöbette seslendik, halkla buluştuk, dostlarımızla paylaştık. TRT’yi yine aynı şekilde ziyaret ettik. TRT, Türkiye dışında yaşayan Türkler için ayrı bir kurumdur. Genel Müdür'le görüştük. Bunu bir ihanet, bir hainlik olarak gördük. Elbette ki sizlerin liderliği yine, Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın, tüm siyasi partilerin, halkın karşı gelmesi, direnmesiyle bir felaketten dönüldü. Dolayısıyla 'bu felaketin bize de etkisi olabilirdi' diye düşünüyorum. Allah’a hamd olsun, böyle bir şey yaşanmadı. Her zaman olduğu gibi şimdi de Türkiye’nin güçlü olması; bölgenin istikrarlı olması, güçlü olması demektir. Aynı şekilde Balkanların güçlü olması demektir."

AA