Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FETÖ/PDY’nin darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan ve TSK’dan ihraç edilen eski 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Akıncı Üssü’ne ziyarete gittiğini ve kendisini olayların içinde bulduğunu öne sürdü. Selçuk, savcılık ifadesinde 15 Temmuz’da, görevli olduğu İzmir’den askeri uçakla saat 14.00 sıralarında Ankara’ya gittiğini söyledi.

Selçuk, sadece 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan Hakan Evrim’i ziyaret edip oradan da hafta sonunu Ankara’daki kardeşinin yanında geçirmeyi planladığını savundu. Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yanında kendisini getirenlerden bırakılmayı talep ettiğini ancak bu talebin karşılık bulmadığını aktaran Selçuk, ifadesini şöyle sürdürdü:

“Biz odadayken Genelkurmay Başkanı bu durumun çözümüne yardımcı olması için kuvvet komutanları ve Akın Öztürk’ün çağrılmasını istedi. Akın Öztürk general, Genelkurmay Başkanı’nın da bulunduğu odaya geldi. 2 komutan kaosun durdurulması için birlikte gayret sarf ettiler. Genelkurmay Başkanı bana olayın çözülmesi için harekatı yapanların, askeri personelin savcılar ve garnizon komutanlığı personeli tarafından alınacağını bildirdi. Ben de bunun gerçekleştirilmesi için yardımcı oldum. Belirttiğim şekilde kendimi olayların içinde buldum. Herhangi bir örgüte üye değilim.”

AA